Bełchatów: Nowe tężnie solankowe gotowe, ale... NIE ZOSTANĄ otwarte! Wszystko przez koronawirusa

2020-07-23 19:21 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Bełchatów: Nowe tężnie solankowe gotowe, ale... NIE ZOSTANĄ otwarte! Wszystko przez koronawirusa
Autor: UM Bełchatów Bełchatów: Nowe tężnie solankowe gotowe, ale... NIE ZOSTANĄ otwarte! Wszystko przez koronawirusa

Bełchatów: kolejne dwie tężnie solankowe są już gotowe, mowa o obiektach na Binkowie i Przytorzu. W obu przypadkach już przeprowadzono próbny rozruch, ale… nie wiadomo, kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z leczniczych właściwości solnego mikroklimatu. Wszystko przez koronawirusa i zalecenia sanepidu, które wyłączają z użytkowania wszelkie urządzenia z zamkniętym obiegiem wody.

Zakończyły się prace przy budowie tężni w parku im. J. Samujłły na Binkowie oraz na osiedlowym skwerze w okolicy ulicy Energetyków na Przytorzu. Są one bliźniaczo podobne do tej na Budowlanych, wybudowanej dwa lata temu. Ich centralnym punktem jest kolumna z gałązek tarniny, na które spływać będzie solanka. Na słupach zamontowane zostały reflektory, natomiast wokół tężni postawiono ławki. Dzięki temu, że konstrukcje są zadaszone, w zażywaniu inhalacji nie przeszkodzi deszczowa pogoda. Inwestycja kosztowała 341 tys. zł.

Przypomnijmy, że nowe tężnie to zwycięski projekt 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Wniosek zakładał powstanie trzech drewnianych inhalatoriów, jednak oferty składane w dwóch przetargach znacznie przekraczały kosztorys. Dlatego też projekt został zmieniony - zamiast trzech powstały dwa.

Kiedy wszystkie bełchatowskie tężnie zostaną uruchomione?

Wszystko uzależnione jest od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Zgodnie bowiem z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego w czasie pandemii wszystkie urządzenia tego typu powinny być wyłączone, stanowią bowiem potencjalne zagrożenie. Zamknięty obieg wody i unoszący się wodno-powietrzny aerozol mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania cząsteczek wirusa. Podobnie rzecz ma się z miejskimi fontannami (główną i małą na placu Narutowicza, a także tą na Placu Wolności) oraz tzw. poidełkami, czyli źródełkami z wodą pitną.

- Mimo decyzji wstrzymującej uruchomienie fontann i poidełek, przeprowadziliśmy ich coroczne przeglądy. Bez względu na sytuację miejska infrastruktura musi być utrzymywana w należytym stanie technicznym. Jesteśmy w pełni przygotowani na moment, kiedy korzystanie z wszystkich tych urządzeń będzie bezpieczne. Wtedy wystarczy je tylko włączyć – mówi Zbigniew Pożycki, dyrektor Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska w bełchatowskim magistracie.

Bełchatów: Nowe tężnie solankowe gotowe, ale... NIE ZOSTANĄ otwarte! Wszystko przez koronawirusa
Autor: UM Bełchatów
Niezwykle rzadki gatunek tygrysa we wrocławskim zoo!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.