Bełchatowska pielgrzymka na Jasną Górę 2020: Ruszyły zapisy! NOWE ZASADY i limity? Jakie?

2020-08-05 14:11 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Bełchatowska pielgrzymka na Jasną Górę 2020: Ruszyły zapisy! NOWE ZASADY i limity? Jakie?
Autor: UM Bełchatów W ubiegłym roku w 126. Bełchatowskiej Pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział ponad 600 bełchatowian.

Dziś (5 sierpnia) ruszyły zapisy na 127. Bełchatowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało zdecydowanie odmienna formę niż w latach ubiegłych. Koronawirus wpłynął nie tylko na liczbę wiernych, którzy będą mogli wybrać się w pieszą podróż do sanktuarium na Jasnej Górze, ale także na datę, ograniczenia wiekowe i organizacyjne. Jak będzie wyglądać Bełchatowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2020?

Spis treści

  1. Pielgrzymka 2020 - limit osób z bełchatowskich parafii
  2. Pielgrzymka 2020 – terminy i organizacja
  3. Pielgrzymka 2020 - zapisy
  4. Pielgrzymka 2020 – Załoga Rowerowa „Zgrzyt”

Już od tygodni wiadomym było, że sytuacja z koronawirusem wpłynie na organizację tegorocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Poszczególne archidiecezje wydawały w tym zakresie stosowne wytyczne, tak samo uczynił abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Z końcem czerwca do wiernych w archidiecezji trafił list metropolity, który jasno wskazuje na to, że w każdej pielgrzymce może wziąć udział maksymalnie 150 zdrowych osób. Określono także wiek pątników, w tym roku w pielgrzymce mogą wziąć udział tylko wierni w wieku 18 - 65 lat.

Pielgrzymka 2020 - limit osób z bełchatowskich parafii

Jak informuje Grupa Biała, która jest organizatorem pielgrzymki, na podstawie zaleceń księdza arcybiskupa ustalono, że w tym roku z każdej bełchatowskiej parafii będzie mogło udać się na Jasną Górę max. 17 osób.

Pielgrzymka 2020 – terminy i organizacja

Tegoroczna pielgrzymka będzie także skrócona w czasie i potrwa zaledwie dwa dni, od 22 do 24 sierpnia. Radykalnie zmieni się także samo pielgrzymowanie, nie będzie spania w drodze na Jasną Górę ani pieszego powrotu z Częstochowy.

- Istotną informacją jest fakt, że każdego dnia pielgrzymi będą wracać na nocleg do Bełchatowa. O dojazd z miejsca zakończenia pielgrzymki w danym dniu do Bełchatowa oraz kolejnego dnia z Bełchatowa na miejsce startu należy zadbać we własnym zakresie. W dniach 22 i 23 sierpnia br. pielgrzymowanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 7:00 w parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie, po czym pielgrzymi pojadą swoim prywatnym transportem na miejsce zbiórki – informują organizatorzy.

Z kolei 24 sierpnia pielgrzymka wystartuje o godz. 6:00 z miejsca zbiórki już bez udziału w porannej Eucharystii w Bełchatowie. Tego samego dnia, około godz. 14.30 jest bowiem planowane wejście 127. Bełchatowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Kilka godzin później na szczycie jasnogórskim o godz. 19:00 zostanie odprawione nabożeństwo dla wszystkich pielgrzymek z archidiecezji łódzkiej, która zakończy oficjalnie nasze tegoroczne pielgrzymowanie.

Pielgrzymka 2020 - zapisy

Jak informują organizatorzy, w tym roku zapisy na 127. Bełchatowską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę odbędą się tylko i wyłącznie w parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie. Zapisy ruszają w środę, 5 sierpnia. Zapisów można dokonać w kancelarii parafialnej przy ul. Kościuszki w dniach roboczych w godz.: 9:00 - 11:00 oraz 16:00 - 17:30 oraz w soboty w godz. 9:00 - 11:00.

- W związku z tym, iż z każdej parafii w Bełchatowie może zapisać się max. 17 osób, obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy" – wyraźnie zaznaczają organizatorzy.

Jeśli w którejś parafii zgłosi się mniej niż 17 osób, wolne miejsca będą w pierwszej kolejności zapełniane chętnymi z Grupy Białej (parafia na os. Dolnośląskim). Jest to bowiem najliczniejsza bełchatowska parafia i zwyczajowo w pielgrzymce brała udział największa liczba wiernych z tej parafii. Przy zapisach w Grupie Białej powstanie więc lista rezerwowa.

Pielgrzymka 2020 – Załoga Rowerowa „Zgrzyt”

Pielgrzymkowej tradycji dopełnią także rowerzyści. Pątnicy na Jasną Górę pojadą jednośladami w dniach 24-27 sierpnia. Pielgrzymkę rowerową organizuje Załoga Rowerowa "Zgrzyt". W Częstochowie rowerzyści nocować będą pod namiotami.

Spotkanie organizacyjne w sprawie pielgrzymki rowerowej zaplanowano na 14 sierpnia na placu Narutowicza (godz. 17.00).

Prof. Simon o maseczkach: Jak ktoś nie chce nosić, niech najpierw spisze testament

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.