Bełchatowska spółka zmodernizowała wodociąg w spektakularny sposób! To był remont jakiego nie widział świat!

i

Autor: UM Bełchatów

Bełchatowska spółka zmodernizowała wodociąg w spektakularny sposób! To był remont jakiego nie widział świat!

2020-01-16 9:11

Bełchatowska spółka zmodernizowała wodociąg w spektakularny sposób! To był remont jakiego nie widział świat! I nie ma w tym ani grama przesady. Wod. - Kan. w listopadzie ubiegłego roku zakończył prace przy wodociągowej magistrali, na czym polegała niezwykłość inwestycji, o które teraz rozpisują się branżowe media w całym kraju?

Rzeczona inwestycja prowadzona była na ponad 2-kilometrowym odcinku – od ujęcia wody w Mszakach do ulicy Sienkiewicza. I choć rury z sieci zakopane są pod ziemią, to uniknięto problematycznych „wykopalisk” i wszystkie prace wykonano metodą bezwykopową. To nie jest praktyka rzadka. Gdzie więc ta innowacja?

Chodzi o skalę wykorzystania rękawów z włókna szklanego, które są utwardzane promieniowaniem UV. Najczęściej tę technologię stosuje się w remontach kilkuset metrowych projektów. W przypadku Bełchatowa mowa o ponad dwóch kilometrach renowacji rurociągu. Dodatkowo, produkowane do tej pory wykładziny, tworzono z wykorzystaniem innych materiałów.

- Do tej pory podobne projekty realizowano na skalę o wiele mniejszą: odnawiano maksymalnie kilkaset metrów rurociągu. Ponadto, stosowano do tej pory wykładziny, były produkowane z wykorzystaniem innych materiałów. Opisywana renowacja metodą CIPP z użyciem rękawa szklanego na razie nie ma konkurentów ani w Polsce, ani na świecie.” - tak o bełchatowskiej inwestycji pisze jeden z największych w Polsce periodyków o tematyce inżynieryjnej – „Inżynieria Bezwykopowa”.

Nowoczesny rurociąg, który został położony na długości blisko 2,5 km, pozwoli na utrzymanie jakości przesyłanej wody na wysokim, bezpiecznym mikrobiologicznie poziomie.

W inwestycji przeprowadzono również renowację 4 komór wodociągowych zlokalizowanych na magistrali. To największa na świecie instalacja wykonana na wodociągu w tej technologii. Prace kosztowały spółkę ponad 10,1 mln zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki