Do Polski przyleciało ponad 20 amerykańskich myśliwców! Część stacjonuje w Łasku

Do Polski przyleciało ponad 20 amerykańskich myśliwców! Część stacjonuje w Łasku
Autor: pixabay.com, CC0 fot. WikiImages

Dziś (19 kwietnia) do Polski przyleciały 24 myśliwce F-15 i F-16 Sił Powietrznych USA. Połowa z nich stacjonuje w bazie w Łasku, pozostałe na poznańskich Krzesinach. Jak informuje MON, amerykańscy lotnicy będą ćwiczyć m.in. współdziałanie z polskimi wojskami lądowymi.

Jak podaje PAP, amerykańskie myśliwce przyleciały do Polski w ramach okresowych polsko-amerykańskich szkoleń przygotowywanych przez tzw. aviation detachment. Rotacyjne pobyty amerykańskich samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules – podobnych typów jak używane w Polsce – odbywają się od 2013 r. Jak czytamy, to jedna z największych rotacji.

Z informacji resortu obrony wynika, że na lotniska Łask i Krzesiny przyleciało po 10 F-15 i po dwa F-16, niektóre maszyny odlecą 22 kwietnia, inne pozostaną do końca miesiąca.

Znowu za szybko. 229 km/h po „esce”!

Amerykańskie samoloty będą operować w polskiej przestrzeni powietrznej, wykonując w ramach wspólnych szkoleń misje bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych, walki powietrznej i tankowania z samolotu KC-135.Program szkolenia obejmuje również wskazywanie pilotom celów z ziemi, przekazywanie im danych dotyczących pozycji oraz sposobu przeprowadzenia ataku na wyznaczony cel.

- Jednym z założeń cyklicznych pobytów samolotów USAF w Polsce jest przygotowanie polskich lotnisk do obsługi sojuszniczych maszyn. Baza w Łasku została także wskazana jako pierwsza, w której będą stacjonować polskie F-35 - podaje PAP.

Obecna rotacja odbywa się w ramach tzw. Agile Combat Employment (ACE). ACE to wypracowana przez USAF koncepcja zakładająca ciągłe manewrowanie samolotami i zmianę ich miejsc stacjonowania w strefie walk, tak aby utrudnić ich zniszczenie na lotniskach pociskami manewrującymi lub balistycznymi. Samoloty operują z sieci baz o różnym stopniu wyposażenia, przy ograniczonej obsłudze naziemnej, korzystają z magazynowanego na miejscu sprzętu i transportu powietrznego, by ćwiczyć szybki przerzut i działanie na całym teatrze.

Stały naziemny pododdział (aviation detachment, AvDet) przygotowujący rotacyjne szkoleniowe pobyty amerykańskich samolotów stacjonuje w Polsce od 2012 r. na podstawie międzyrządowej umowy z 2011 roku.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE