Kolędowanie u marszałka: „Mamy kopalnię i elektrownię węglową, która nie ma przyszłości – musimy ją zamknąć”

i

Autor: nwolniewicz Aktywistki z ruchów klimatycznych przygotowały tekst kolęd, a śpiewając je pytały o kwestie związane z transformacją energetyczną powiatu bełchatowskiego.

Kolędowanie u marszałka: „Nie jesteśmy przeciwko górnikom, jesteśmy przeciwko energii produkowanej z węgla”

2021-01-21 9:39

Ubrane w tradycyjne stroje kolędników śpiewały przed urzędem miasta w Łodzi. Aktywistki z ruchów klimatycznych przygotowały tekst kolęd, a śpiewając je pytały marszałka i wojewodę łódzkiego o kwestie związane z transformacją energetyczną powiatu bełchatowskiego.

Kolędowali dla Wojewody i Marszałka Łódzkiego!

Akcja, która odbyła się w środę (20 stycznia) po południu w Łodzi, to odpowiedź aktywistek z łódzkich ruchów klimatycznych na brak deklaracji władz regionu w kwestiach związanych z transformacją energetyczną powiatu bełchatowskiego.

CZYTAJ: GKS Bełchatów ma nowego prezesa. Kto za sterami górniczego klubu?

- Jesteśmy tutaj, żeby takim staropolskim zwyczajem nagłośnić temat kryzysu klimatycznego i transformacji energetycznej regionu łódzkiego. Uważamy, że zarówno marszałek województwa łódzkiego, jak i wojewoda nie mają przygotowanego takiego planu – argumentowały aktywistki. - Łódzkie się ociąga, a mamy kopalnię odkrywkową w Bełchatowie i elektrownię węglową, która nie ma przyszłości – musimy ją zamknąć. Nie jesteśmy przeciwko górnikom, my jesteśmy przeciwko energii produkowanej z węgla – dodaje Monika Stasiak ze Strajku dla Ziemi.

POLECAMY: Bełchatów: Koszmar kierowców – DZIURY w drodze! Służby już ruszyły do ich łatania!

Zdaniem kolędujących niepokojący jest brak konkretów w sprawie sprawiedliwej transformacji energetycznej dla regionu łódzkiego, a przede wszystkim brak klarownych deklaracji w sprawie funkcjonowania kopalni i elektrowni Bełchatów, oraz przyszłości odkrywki Złoczew.

- Chcemy zajęcia wyraźnego stanowiska w sprawie odkrywki Bełchatów, jednoznacznie negatywnego stanowiska w sprawie jej dalszego funkcjonowania i określenia harmonogramu jej wygaszania i wygaszania bloków elektrowni w Bełchatowie – wyjaśniała Monika Stasiak.

Zdaniem aktywistek te działania są niezbędne, żeby Łódzkie mogło otrzymać jako województwo dotację z funduszu sprawiedliwej transformacji. Podkreślały przy tym, że inne polskie samorządy – województwa wielkopolskiego czy śląskiego takie plany już mają. Aktywistki przekazały pisma z pytaniami o transformacje do władz regionu.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Czy w elektrowni Bełchatów powstanie spalarnia śmieci? PGE ogłosiło przetarg na instalację!

NIEBEZPIECZNA ZABAWA! Drifty i kulig za autem. Policja wkroczyła do akcji [WIDEO]
Sonda
Co myślisz o akcji kolędowania u marszałka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki