Koronawirus: Myśliwi bez ograniczeń, mogą chodzić na polowania! Dostali na to zgodę rządu!

2020-04-02 14:42 mj-s
Koronawirus: Myśliwi bez ograniczeń, mogą chodzić na polowania! Dostali na to zgodę rządu!
Autor: Pixabay/ PublicDomainPictures Koronawirus: Myśliwi bez ograniczeń, mogą chodzić na polowania! Dostali na to zgodę rządu

W nocy ze środy na czwartek (z 1 na 2 kwietnia) opublikowano rządowe rozporządzenie na mocy którego myśliwi cały czas mogą polować w polskich lasach. Oznacza, to, że wszelkie ograniczenia gromadzenia się większej liczby osób w związku z epidemią koronawirusa nie dotyczy tej właśnie grupy.

Świeżo wydane rozporządzenie jest odpowiedzią na jaką czekało środowisko myśliwych, które uważa, że wykonywanie gospodarki łowieckiej w czasach epidemii COVID-19 jest jak najbardziej zasadne.

Myśliwi skupieni w PZŁ argumentowali, że brak możliwości polowań przez epidemię COVID-19 może negatywnie odbić się na rozprzestrzenianiu się innego groźnego wirusa – ASF.

- Brak działań hamujących rozprzestrzenianie się ASF będzie skutkowało wyniszczaniem hodowli trzody chlewnej w Polsce. Brak realizacji gospodarki łowieckiej wręcz zrujnuje polskie rolnictwo powodując powstawanie coraz to liczniejszych szkód łowieckich oraz występowanie coraz to nowych ognisk ASF na terenie całego kraju – pisali w swoim stanowisku myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego i dodają: - Myśliwi są jedyną grupą społeczną posiadającą wiedzę, umiejętności oraz środki umożliwiające skuteczną walkę z ASF, a wprowadzane obecnie regulacje prawne nie uchylają stosowania ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus Bełchatów. Rząd wprowadza poważne ograniczenia. Dotyczą sklepów, spacerów i nieletnich

Myśliwi czekali więc na rozporządzenie Rady Ministrów i nie kryją swojego zadowolenia z takiego stanu rzeczy pisząc na swojej oficjalnej stronie w komunikacie, że: „Rząd bez intencji ograniczania myśliwych”.

Co więc wolno myśliwym?

Wszystko, to co do tej pory robili, czyli wykonywać polowania, odstrzały i szacować szkody. Przy czym władze PZŁ zalecają, by w obecnej, szczególnej sytuacji wykorzystywać nowe technologie.

- Wszędzie gdzie tylko to możliwe należy wykorzystywać możliwości jakie daje nam obecnie dostępna technologia. Szkody łowieckie należy dokumentować w postaci zdjęć, które później będą mogły być przesyłane mailowo, wraz z protokołem z szacowania szkód sporządzonym w formie elektronicznej. Niezwykle ważnym narzędziem umożliwiającym realizacje powyższych obowiązków przez wszystkich myśliwych, a zarazem dającym możliwość wykonywania obowiązków w sposób maksymalnie bezpieczny jest elektroniczna książka polowań, której wdrożenie konsekwentnie rekomenduje Polski Związek Łowiecki – informuje oficjalny komunikat Polskiego Związku Łowieckiego.

Na ternie powiatu bełchatowskiego zarejestrowanych jest dziewięć kół łowieckich.

Szokujące realia pracy ratowników medycznych w czasie pandemii. Piechnik: To łajdactwo [SUPER RAPORT]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.