Leśnicy z Bełchatowa zachęcają do obserwcaji bocianów czarnych: To fascynujące widowisko!

2020-04-20 10:12

Są nielicznymi mieszkańcami naszych lasów i prowadzą bardzo skryty tryb życia, dlatego gratka jaka się nadarza, by je poobserwować nie powinna umknąć uwadze żadnego miłośnika przyrody! Mowa o bocianach czarnych i projekcie leśników i biologów z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy montując kamerę przy bocianim gnieździe zachęcają do obserwacji ptaków. 7 kwietnia ruszyła transmisja A.D 2020, bo bociany powróciły do Polski i zaczęły kilkumiesięczną wizytę w naszym kraju.

Realizowany od 2016 roku projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. To wyjątkowy i pionierski projekt nie tylko w Polsce ale i w Europie.

Leśnicy i ornitolodzy typują dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim, na terenie RDLP w Łodzi. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu, na wysokości ok. 17 m instalowana jest kamera z funkcją podczerwieni. I tak od 2016 roku możemy obserwować bociany czarne w gniazdach: na dębie i sośnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Żółty pył pokrywa samochody w Bełchatowie. Czy jest szkodliwy?

- 7 kwietnia 2020 w gnieździe, które nazwiemy „Dąb 2” pojawiła się para bocianów czarnych. Nie wiemy jaka jest historia tych ptaków, bo nie mają obrączek, ale wygląda na to, że ptaki znają się dobrze, znają gniazdo i jego otoczenie. Zapewne jest to para, która gnieździła się w tutaj w roku 2019. Po przylocie nie próżnowały, już kopulowały. Oba ptaki nocowały na gnieździe – wyjaśniają pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i dodają: - Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nasz serial, do którego zadziwiający scenariusz z dnia na dzień pisze sama NATURA.

Przyrodnicy podkreślają, że starają się w jak najmniejszym stopniu ingerować w losy bocianiej rodziny. W związku z tym internauci mogą zobaczyć podczas transmisji sceny w powszechnym odczuciu uznawane za drastyczne. Walki ptaków dorosłych o gniazdo, niszczenie jaj, śmierć piskląt wskutek ataku drapieżnika, chorób lub z innych powodów.

- Dopuszczamy jednak możliwość chwilowej ingerencji np. w sytuacji kiedy np. na gnieździe znajdą się sznurki, które mogą spowodować uszkodzenie/śmierć pisklęcia – wyjaśniają pracownicy RDLP w Łodzi.

Leśnicy zachęcają nie tylko do obserwacji, ale także do przesyłania screenów z zauważonej w gnieździe akcji na adres: [email protected].

Transmisja jest dostępna pod adresem: www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne  i bezpośrednio w serwisie youtube KLIK.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ TUTAJ

Ogromny pożar traw pod Białobrzegami

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki