Łódzkie: JEST DECYZJA abp. Rysia w sprawie Wielkanocy i sakramentów – I Komunii i Bierzmowania!

2020-03-31 19:30 mj-s
Łódzkie: JEST DECYZJA abp. Rysia w sprawie Wielkanocy i sakramentów – I Komunii i Bierzmowania
Autor: Pixabay/ salexcarvalho Łódzkie: JEST DECYZJA abp. Rysia w sprawie Wielkanocy i sakramentów – I Komunii i Bierzmowania

31 marca metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś wydał zarządzenia dla księży i wiernych z podległej mu archidiecezji odnoszące się zarówno do celebracji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, jaki sakramentów: I Komunii Świętej i Bierzmowania. Decyzje mają bezpośredni związek z rozwijającą się epidemią koronawirusa.

Obostrzenia pojawiają się zarówno przy organizacji nabożeństw jak i wydarzeń kościelnych, które zwyczajowo odbywają się w parafiach w kwietniu i marcu, chodzi oczywiście o Bierzmowania i I Komunie Święte.

Co z Wielkanocą?

Wedle decyzji łódzkiej kurii wśród licznych zmian, jakie zajdą podczas organizacji Triduum Paschalnego w parafiach, najważniejsza pozostaje reguła maksymalnie pięciu osób w zgromadzeniu, nie licząc kapłanów, służby liturgicznej i organisty.

W Wielki Czwartek nie będzie obrzędu obmycia nóg, a wielkopiątkowa adoracja zamieni ucałowanie krzyża na przyklęknięcie. Obrzęd błogosławieństwa pokarmów ma się odbywać w domach przed wielkanocnym śniadaniem, a podczas liturgii wigilii paschalnej nie będzie procesji rezurekcyjnej.

W dni Triduum Paschalnego udział w wieczornych celebracjach liturgicznych można zastąpić odmówieniem Liturgii Godzin: w Wielki Czwartek i Wielki Piątek – Nieszporów, w Wielką Sobotę – Godziny Czytań z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Dodatkowo arcybiskup Grzegorz Ryś zezwolił każdemu kapłanowi do odprawiania czterech, a nie - jak regulują to przepisy - dwóch mszy świętych dziennie.

Ponadto łódzcy hierarchowie kościelni zachęcają wiernych do uczestnictwa w transmisjach prowadzonych przez mass-media. Liturgie pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity łódzkiego w archikatedrze łódzkiej transmitowane przez regionalne telewizje, radio i internet będą się odbywać w następujących godzinach:

  • Msza święta Niedzieli Palmowej o godz. 9.00
  • Msza świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 19.00
  • Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.30
  • Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00

Co z sakramentami Bierzmowania i I Komunii Świętej?

Na tę decyzję metropolity łódzkiego przede wszystkim czekali rodzice trzecioklasistów. O sprawie informowaliśmy już kilka dni temu w artykule: Nie będzie I Komunii Świętej? Arcybiskup stoi przed trudną decyzją!

Dziś już mamy oficjalną i jasną decyzję abp Grzegorza Rysia. W opublikowanym komunikacie czytamy, że:

Terminy I. Komunii świętej w parafiach należy przenieść na czas ustania zagrożenia; wcześniej możliwe jest organizowanie I. Komunii świętej dla pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny (przy przestrzeganiu limitu 5 uczestników liturgii). Do Księdza Proboszcza i Rodziców należy ocena przygotowania dziecka do tego wydarzenia

Wiadomo również, że sakramenty Bierzmowania będą możliwe po ustaniu zagrożenia epidemicznego, a zaległe terminy – po ustaniu epidemii – należy ustalić z Księżmi Biskupami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Zamiast na tacę, dali na służbę zdrowia. Wierni z łódzkiego uzbierali ponad milion złotych

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza nowe zakazy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.