Mamy rolniczą suszę! Specjaliści nie mają wątpliwości: PLONY MNIEJSZE nawet o 20 proc.

i

Autor: Pixabay/ erwin66as Mamy rolniczą suszę! Specjaliści nie mają wątpliwości: PLONY MNIEJSZE nawet o 20 proc.

Mamy rolniczą suszę! Specjaliści nie mają wątpliwości: PLONY MNIEJSZE nawet o 20 proc.

2020-05-25 21:51

W Polsce mamy rolniczą suszę! Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski oraz w oparciu o kategorie gleb określił w jakich gminach mamy najbardziej dramatyczną sytuację. Są regiony, w których susza objęła 100% gmin danego województwa – tak jest na przykład w Lubuskiem. Dramatycznie źle jest też w zachodniopomorskim, opolskim czy Wielkopolsce i Łódzkim. Specjaliści z IUNiG nie mają wątpliwości, wszystko przełoży się na mniejsze plony, nawet o 20 proc.!

- W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2020 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski - czytamy w pierwszym w tym roku komunikacie IUNG.

Średnia wartość tak zwanego Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego jest oceniany stan zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -100 mm. By zrozumieć z jak dramatyczna sytuacją mamy do czynienia wystarczy przytoczyć dane Instytutu, które wskazują, że najniższe wartości KBW, poniżej -170 mm, w okresie sześciodekadowym wystąpiły na terenie Pojezierza Lubuskiego oraz na obszarze Pojezierza Wielkopolskiego. Niskie wartości wskaźnika KBW od -120 do -149 mm notowano na dużym obszarze Polski północno-zachodniej. Poza tym obszar o tej samej wielkości KBW notowano również na Śląsku, w Małopolsce czy na Lubelszczyźnie.

Natomiast najmniejsze niedobory wody były w województwach: warmińsko-mazurskim i podkarpackim, choć oczywiście i w tym przypadku nie ma podstaw do hura-optymizmu.

Łącznie susza rolnicza została ogłoszona w 14 z 16 polskich województw. Jak podje IUNiG najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych i ozimych, a także truskawek, krzewów i drzew owocowych.

Susza w uprawie zbóż jarych odnotowano w 833 gminach Polski, co stanowi 33 proc. gmin kraju. Susza rolnicza w uprawach truskawek wystąpiła w 522 gminach Polski (21 proc. gmin kraju).

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ TUTAJ

- Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -120 do -179 mm, wystąpiły na dużym obszarze kraju. Brak dostatecznej ilości opadów zwłaszcza w trzeciej dekadzie marca oraz w znacznej mierze również w kwietniu spowodowały, że wystąpił duży niedobór wody w glebie, który negatywnie wpłynął na oziminy, truskawki i krzewy owocowe zwłaszcza zlokalizowane na glebach bardzo lekkich i słabych. Występujący deficyt wody na glebach słabych powodował straty również w uprawach jarych w wyniku problemów wynikających ze słabymi wschodami roślin - napisano w raporcie Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa.

Stajnia miejska w Żywcu znowu otwarta. Nowe zasady odwiedzin zwierząt

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki