Nie zostawiajmy w autach dzieci i zwierząt! Upał i samochód to śmiertelna pułapka!

2020-07-29 13:28 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Nie zostawiajmy w autach dzieci i zwierząt! Upał i samochód to śmiertelna pułapka!
Autor: Pixabay Nie zostawiajmy w autach dzieci i zwierząt! Upał i samochód to śmiertelna pułapka! (fot. poglądowe)

Upał i wnętrze samochodu mogą okazać się wręcz śmiertelną pułapką. W tym przypadku nie ma czegoś takiego jak „na chwilę”. Pozostawienie w aucie dziecka bądź czworonoga może nieść ze sobą konsekwencje nie tylko zagrażające życiu, ale także i prawne.

Kiedy żar leje się z nieba, wnętrze samochodu rozgrzewa się w błyskawicznym tempie i w takich okolicznościach pojazd staje się śmiertelną wręcz pułapką dla każdego kto w nim przebywa. W takich warunkach nawet uchylenie szyb nic nie da, bo mocno rozgrzane powietrze na zewnątrz nie dostarczy szczególnej ochłody.

Rokrocznie ponawiane są apele, że wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne, w takiej sytuacji mandat karny w wysokości 500 złotych może być najmniejszą konsekwencją.

- Dzieci nie powinno się pozostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku. W upalne dni jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Temperatura w aucie wzrasta bardzo szybko i może być zabójcza, nie pomaga zaparkowanie pojazdu w cieniu. Żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie – podkreślają policjanci.

Warto zaznaczyć, i to też wyraźnie podkreślają mundurowi, że jeśli widzimy zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub też zwierzęcia, mamy prawo użyć wszelkich środków, na przykład wybijając szybę.

- Jeżeli jednak nie mamy odwagi zareagować w zdecydowany sposób, o zaistniałej sytuacji poinformujmy niezwłocznie odpowiednie służby. Każdorazowo zanim odejdziemy od samochodu sprawdzajmy, czy nie pozostawiliśmy w nim dziecka. Pamiętajmy, dziecko, które śpi lub jest za małe nie przypomni nam o swej obecności! - alarmują policjanci.

- Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby – dodają.

Reagujmy też jako świadkowie na roztargnienie lub bezmyślność opiekunów. Jeśli na parkingu jesteśmy świadkiem tego, że ktoś zamyka auta pozostawiając w nim dziecko bądź czworonoga, zwróćmy uwagę lub zadzwońmy natychmiast na 112.

Pies zostawiony w rozgrzanym kamperze na pewną śmierć. Uratowali go bohaterscy strażnicy miejscy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.