Papierosy mentolowe wycofane! Od 20 maja 2020 nie kupisz ich w sklepach!

2020-05-20 14:54 mj-s
Papierosy mentolowe wycofane! Od 20 maja 2020 nie kupisz ich w sklepach!
Autor: Pixabay/ Engin_Akyurt Jak szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych „mentole” stanowią blisko 30 proc. rynku.

To już dziś! Zgodnie z przepisami ze sprzedaży znikają mentolowe papierosy. Wycofanie ze sklepów aromatyzowanych papierosów, to wynik unijnych przepisów i tzw. dyrektywy tytoniowej z 2014 roku. Zdaniem europejskich urzędników, taki zabieg ma się przyczynić do zmniejszenia liczby palaczy. Czy tak się stanie? Rynek już zareagował na potrzeby palaczy, którzy cenią sobie „zefirek” podczas palenia…

Zakaz, który wchodzi w życie 20 maja obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie dotyczy jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Nowe przepisy zdecydowanie uderzą w polskich palaczy. Nasz kraj, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych papierosów wyróżnia się na tle UE – palimy je częściej i chętniej. Jak szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych „mentole” stanowią blisko 30 proc. rodzimego rynku. W tej sytuacji ciężko sobie wyobrazić, aby wobec braku produktu, tak wiele osób pożegnało się z nałogiem. Zacznie się szukanie „miętowej alternatywy”...

Czarny rynek?

Z badania Forum Konsumentów wynika, że ponad połowa palaczy nie wie o nadchodzącym zakazie. Jednocześnie pytani, co zrobią, kiedy „mentoli” zabraknie w sklepach, nie mają wątpliwości - sięgną po aromatyzowane papierosy z czarnego rynku. Taką postawę deklaruje prawie 20 proc. respondentów.

- Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców – podkreśla Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu. – Ważne jest też budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości – dodaje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wybieramy apteki z tanimi lekami. Zobacz najnowszy sondaż "Super Expressu"

Rzeczywiście za wschodnią granica Polski nie obowiązują żadne przepisy ograniczające produkcję i sprzedaż mentolowych papierosów. Maciej Ptaszyński z PIH apeluje jednak o rozwagę i rozsądek.

- Zdarza się, że w papierosach z takich miejsc znajdujemy fragmenty szkła, opiłki metalu czy trutki na szczury. Łatwo sobie wyobrazić, co może się stać, jeżeli konsument będzie inhalował taki produkt. Wielki apel o niekorzystanie z wyrobów szarej strefy – mów Maciej Ptaszynski.

Mentolowa wkładka sposobem na zefir w papierosie

Na wchodzący w życie zakaz zareagowała także branża tytoniowa. Na rynek już trafiły specjalne, jednorazowe wkładki nasączone mentolowym aromatem. Taką wkładkę należy umieścić w paczce papierosów, aby te nabrały mentolowego aromatu. Według instrukcji papierosy nabierają żądanego aromatu po godzinie. Karty sprzedawane są w dwóch wariantach: Ice i Menthol. Koszt takiej wkładki waha się – w zależności od sklepu - od 2 do 5 zł. Artykuł dostępny jest też on-line, w sieci za jedną sztukę zapłacimy ok. 1,60 zł.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ TUTAJ

Juliusz Braun, były prezes TVP: Media publiczne trzeba wymyślić na nowo. Nigdy nie było dobrze, teraz jest tragicznie [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.