Pod Bełchatowem otwiera się centrum PGE do obsługi m.in. farm wiatrowych

2021-11-18 13:40
Pod Bełchatowem otwiera się centrum PGE do obsługi m.in. farm wiatrowych
Autor: pixabay.com, CC0 fot. Ben_Kerckx /zdjęcie ilustracyjne

Na przełomie 2021 i 2022 roku PGE Energia Odnawialna ma uruchomić w Piaskach koło Bełchatowa regionalne centrum serwisowe do obsługi swoich farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Jak przekazał rzecznik PGE Maciej Gelberg w komunikacie przesłanym PAP w czwartek (18 listopada), regionalne centrum serwisowe do obsługi farm wiatrowych i fotowoltaicznych ma powstać na 1,5-hektarowej działce pierwotnie należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Obecnie w tej lokalizacji znajduje się hala magazynowo-produkcyjna, wyposażona m.in. w suwnicę pomostową, ułatwiającą transport ładunków ciężkich i wielogabarytowych. Prace serwisowe będą przeprowadzać pracownicy spółki.

"Dzięki specjalistycznemu wyszkoleniu kilkudziesięciu ludzi konsekwentnie uniezależniamy się od usługodawców zewnętrznych w zakresie napraw i utrzymania turbin wiatrowych. To rozwiązanie pozwala na szybsze działanie w sytuacji awarii, jest też korzystne ekonomiczne, bo jesteśmy w stanie samodzielnie – korzystając z centrum serwisowego - wykonywać wiele zaawansowanych technicznie prac na głównych komponentach" - podkreślił prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.

Nikifor w Muzeum Etnograficznym. Dyrektor Muzeum oprowadza po niezwykłej wystawie

Dzięki temu, że nowa inwestycja znajduje się w centralnej, dobrze skomunikowanej części Polski, w odległości ok. 11 km od trasy A1, stanie się głównym magazynem części zamiennych dla potrzeb eksploatowanych przez spółkę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Składowane i przechowywane będą tu m.in. przekładnie, generatory, transformatory, a nawet tak duże elementy jak łopaty wiatraka.

Jak podaje PAP, centrum serwisowe w Piaskach będzie też zapleczem magazynowym dla planowanych inwestycji, które Grupa PGE zamierza realizować w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa. Transformacja ta zakłada uruchomienie szeregu przedsięwzięć, w ramach których nisko i zeroemisyjne źródła energii stopniowo zastępować będą konwencjonalną Elektrownię Bełchatów.

Wśród planowanych inwestycji rzecznik PGE wymienił m.in. instalacje PV o łączne mocy ok 600 MW, które według wstępnych założeń zostaną zbudowane na kilku kompleksach działek o powierzchni całkowitej ponad 500 ha. Jedna z farm słonecznych powstanie w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów, natomiast druga - m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie Bliźniaczą Górą Kamieńsk lub Górą Szczerców.

W tej samej lokalizacji mogą też powstać elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ok. 100 MW. PGE zastrzega jednak, że realizacja tych zamierzeń jest uzależniona w dużym stopniu od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE