Uczniowie wracają do szkół! Ruszyło wielkie „testowanie” nauczycieli z Bełchatowa!

2021-01-11 18:01
Uczniowie wracają do szkół. Ruszyło wielkie „testowanie” nauczycieli z Bełchatowa!
Autor: mj-s Uczniowie wracają do szkół. Ruszyło wielkie „testowanie” nauczycieli z Bełchatowa!

To już pewne! 11 stycznia, Adam Niedzielski, minister zdrowia ogłosił, że tuż po feriach uczniowie klas I - III wracają do szkolnych ławek. Ogłoszenie tej informacji zbiegło się z rozpoczęciem testowania na COVID-19 nauczycieli pracujących w tych najmłodszych klasach. Dobrowolne badania potrwają do 15 stycznia. W Bełchatowie nauczyciele zgłaszają się do punktu drive-thru przy ulicy Czaplinieckiej. Czy tworzą się tam spore kolejki?

- Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń, oprócz nauczania stacjonarnego w klasach 1-3 - ogłosił w poniedziałek Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Jak tą decyzję tłumaczą rządzący? Minister edukacji narodowej zaznaczył, że nauczanie zdalnie dla uczniów 1-3 jest najbardziej uciążliwe - także dla nauczycieli.

CZYTAJ: Bełchatów: Gdzie będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19? Mamy listę przychodni!

- Od 11 stycznia rozpoczęliśmy testowanie nauczycieli klas I-III na obecność koronawirusa. Testy potrwają do końca tego tygodnia - dodał minister Przemysław Czarnek.

Nauczyciele z wynikiem pozytywnym nie wrócą nauczania stacjonarnego od 18 stycznia. Pozostali rozpoczną lekcje z namłodszymi uczniami w szkolnych salach. W całej Polsce w poniedziałek ruszyły testy przesiewowe dla nauczycieli klas I-III i personelu pomocniczego na obecność koronawirusa. Badania są dobrowolne i bezpłatne.

Testy dla nauczycieli rozpoczęły się  także w Bełchatowie. Jak podaje miejscowy sanepid, z powiatu bełchatowskiego do badań zgłosiło się 370 nauczycieli. Dziś pierwsi chętni mogli się zgłaszać do mobilnego punktu przy ulicy Czaplinieckiej 153.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Oto najpopularniejsze i najrzadsze imiona w Bełchatowie w 2020 roku! Co na topie? [LISTA IMION]

Bełchatowski sanepid zapewniał, że zrobił wszystko, aby uniknąć dużych utrudnień, dlatego każda szkoła została przydzielona do konkretnych godzin. Około godziny 11.00 (badania ruszyły o godz. 8.15) odwiedziliśmy bełchatowski punkt, aby sprawdzić, czy tworzą się kolejki. Żadnego problemu i utrudnień nie było. Do punktu wymazowego ustawiało się maksymalnie po kilka samochodów. Nikt nie czekał dłużej niż kilkanaście minut. Pierwszy dzień testów dla nauczycieli wypad sprawnie. Jak w będzie w kolejnych dniach? Czas pokaże.

W pierwszym dniu bełchatowskiej akcji wzięli udział przede wszystkim nauczyciele ze szkół w Bełchatowie, ze szkół podstawowych nr: 1,3, 4, 5 i 8. W następnych dniach z badania skorzystają osoby z pozostałych miejscowości w powiecie bełchatowskim. We wtorek przebadani zostaną nauczyciele m.in. z placówek w Zelowie, Dobrzelowie, Janowie czy Łobudzicach. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie internetowej sanepidu w Bełchatowie.

PRZECZYTAJ: GKS Bełchatów: Piłkarze wznowili treningi! Na pierwszych zajęciach TŁOCZNO!

Masowe testowanie nauczycieli klas 1-3 w Toruniu