W Bełchatowie powstała maszyna - gigant! Do czego została stworzona? [ZDJĘCIA]

2020-01-27 8:08 mj-s

W Bełchatowie powstała maszyna – gigant. Spółka RAMB wybudowała długą na 190 metrów, wysoką na 50 metrów i ważąca 2600 ton zwałowarkę. Budowa od podstaw gigantycznej maszyny trwała od 2017 roku, a kolos został stworzony do pracy w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Jej zadaniem będzie zwałowanie nadkładu znajdującego się nad pokładami tamtejszego węgla brunatnego. ZGOT Z-49, bo taką nazwę ten kolos nosi, jest jedną z największych maszyn podstawowych jakie powstały w ostatnich latach w obszarze europejskiego przemysłu górnictwa odkrywkowego i energetycznego.

Pierwsze uruchomienie zwałowarki miało miejsce pod koniec 2019 roku, zanim jednak do tego doszło przed zespołem projektowo – budowlanym był szereg miesięcy wytężonej pracy. Projekt budowy zwałowarki, rozpoczęto w czerwcu 2017 roku podpisaniem umowy, kilka miesięcy później, na początku 2018 roku ruszyły pierwsze prace na placu montażowym kopalni w Turowie.

- Kompleksowa budowa tak wielkiej maszyny górniczej to niecodzienne wydarzenie dla całej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, tym bardziej, że dotychczas koparki i zwałowarki pracujące w naszych kopalniach budowane były w większości przez zewnętrzne firmy zagraniczne. Budowa od podstaw zwałowarki przez spółkę RAMB jest potwierdzeniem, że potrafimy o wiele więcej niż tylko produkować energię elektryczną. Jesteśmy w stanie zbudować także maszyny niezbędne do wydobycia paliwa, z którego ta energia jest produkowana – podkreśla Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zwałowarka wybudowana od podstaw ma blisko 190 metrów długości, ok. 50 metrów wysokości a także imponującą moc przerobową i teoretyczną wydajność zwałowania, którą zaprojektowano na 11 500 m3 nadkładu na godzinę. Taka ilość zebranej ziemi znajdującej się nad pokładami węgla mogłaby wypełnić w godzinę trzy baseny olimpijskie!

- Zwałowarka Z-49 zbudowana przez Spółkę RAMB jest jedną z największych maszyn podstawowych jakie powstały w ostatnich latach w obszarze europejskiego przemysłu górnictwa odkrywkowego i energetycznego. Podejmując się tego niezwykle trudnego i wymagającego zadania postawiliśmy na zespół naszych najlepszych fachowców. Mamy nadzieję, że zakończona pełnym sukcesem budowa zwałowarki ZGOT Z-49 otworzy przed nami rynek produkcji podstawowych maszyn górniczych zarówno w kraju, jak i zagranicą – mówi Marcin Ławniczek, prezes zarządu RAMB.

Równie imponująca co wymiary I moc przerobowa jest masa całkowita ZGOT Z-49, to 2600 ton. Gigantyczna maszyna może poruszać się z prędkością do 9 metrów na minutę. Szczególną uwagę zwraca także wielkość łożyska obrotu zwałowarki, którego średnica wynosi aż 10 metrów.

Zwałowarka rozpocznie pracę w kwietniu 2020 roku w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Na placu budowy pracowali wyłącznie polscy podwykonawcy, w większości z Grupy PGE. Projekt techniczny maszyny wykonała firma Poltegor-Projekt z Wrocławia. W szczytowym momencie przy budowie pracowało ok. 40 osób.

Co ciekawe, zwałowarka ZGOT Z-49 nie jest jedyną maszyną, którą buduje spółka RAMB. Ku końcowi zbliżają się prace przy budowie Koparki K-20, która podobnie jak Z-49, będzie pracować dla Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie.