WOŚP 2020. Co robić by finał był BEZPIECZNY?

i

Autor: Policja

WOŚP 2020. By finał był BEZPIECZNY, wolontariusze i darczyńcy, te RADY są dla Was! [AUDIO]

2020-01-09 11:11

W najbliższą niedzielę, 12 stycznia rusza kolejny finał WOŚP. Na ulice wyjdą setki tysięcy wolontariuszy, którzy będą zbierać datki i choć dość rzadko pojawiają się incydenty, by ktoś ich zaatakował, to jednak takie przypadki miejsce miały. Nad bezpieczeństwem 28. finału będą pracować policjanci, ale… Warto, byśmy sami pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza, jeśli pod opieka mamy najmłodszych.

Wraz z wolontariuszami na ulice wyjdzie kilka tysięcy policjantów, którzy będą czuwać zarówno nad bezpieczeństwem kwestujących jak i tych, którzy wezmą udział w wydarzeniach organizowanych podczas finału.

- Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych – informują policjanci z KWP w Łodzi.

Warto pamiętać o tym, by pomimo pracy służb mundurowych samodzielnie zminimalizować wszelkie zagrożenia.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

- Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z policją lub strażą miejską/gminną – wyjaśniają policjanci i dodają: - Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Jak rozpoznać wolontariusza WOŚP? Mówi Rafał Kaleciński, szef sztabu w Bełchatowie:

Porady dla wolontariuszy

Przede wszystkim nie kuście losu i prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Policja radzi wolontariuszom, by nie prowadzili zbiórek w miejscach mało uczęszczanych. Źle oświetlone ulice czy miejsca z niechlubną sławą, to na pewno nie jest dobre miejsce dla kogoś, kto ma puszkę wypełnioną pieniędzmi. Warto też unikać prowadzenia zbiórek pieniędzy w pojedynkę. Policja radzi: w grupie jest zawsze bezpieczniej!!!

- Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych. Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich. Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do policji lub straży miejskich/gminnych. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo – wyjaśniają policjanci.

O atrakcjach tegorocznego, 28. finału WOŚP w Bełchatowie przeczytacie w artykule: WOŚP w Bełchatowie w prawdziwie GWIAZDORSKIEJ OBSADZIE! Kto zagra na finale? [PLAKAT]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki