Zakupy, ciepły posiłek? Gdzie szukać pomocy jeśli jesteś objęty kwarantanną?

i

Autor: Pixabay/ congerdesign Zakupy, ciepły posiłek? Gdzie szukać pomocy jeśli jesteś objęty kwarantanną?

Zakupy, ciepły posiłek? Gdzie szukać pomocy jeśli jesteś objęty kwarantanną?

2020-03-19 14:49

Osoby przebywające w kwarantannie mogą liczyć na wsparcie służb i pracowników pomocy społecznej. Chodzi o dostarczenie zakupów czy ciepłego posiłku. Jesteś przymusowo odizolowany? Sprawdź na jaką pomoc możesz liczyć!

W powiecie bełchatowskim liczba objętych kwarantanną to około 250 osób. Przeważnie odizolowani z powodu koronawirusa mogą liczyć na wsparcie rodziny czy przyjaciół, ale jeśli ktoś jest samotny nie zostanie pozostawiony sam sobie.

W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Przede wszystkim można zadzwonić do ośrodka pomocy społecznej w danej miejscowości, w przypadku miasta to MOPS, w przypadku gmin powiatu bełchatowskiego to Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej (Bełchatów, Szczerców, Kluki, Drużbice, Kleszczów, Rusiec, Zelów).

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba  starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe.

Policjant pomoże!

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby poddane kwarantannie rzeczywiście przebywają w domu, ale nie tylko. Mundurowi również są zobowiązani do przekazywania informacji do ośrodków pomocy społecznej.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kwarantanna domowa z powodu koronawirusa: zasady

Radomianka szyje maski dla wszystkich chętnych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki