ZIMA i jej mniej urocze oblicze! To zaniedbanie może DUŻO KOSZTOWAĆ! Straty mogą sięgać tysięcy!

2021-01-12 13:36 mj-s
ZIMA i jej mniej urocze oblicze! To zaniedbanie może DUŻO KOSZTOWAĆ! Starty mogą sięgać tysięcy!
Autor: Pixabay ZIMA i jej mniej urocze oblicze! To zaniedbanie może DUŻO KOSZTOWAĆ! Starty mogą sięgać tysięcy!

Choć zima, ta śnieżna, biała i mroźna potrafi sprawić wiele radości – zwłaszcza tym najmłodszym – to należy pamiętać, że niesie też ze sobą szereg obowiązków. Dla kierowców – dokładne przygotowanie auta przed podróżą, dla zarządców i właścicieli nieruchomości odśnieżanie, usuwanie sopli czy dbanie o chodniki, by nie były śliskie. To te podstawowe zadania, warto, by o tym pamiętać, bo „zimowe” zaniedbania mogą nas kosztować i to słono!

Powiedzmy, to wprost, tegoroczna zima szczególnie się nie spieszyła, by nas odwiedzić. Przyszła ze sporym opóźnieniem w minionym tygodniu, na razie nie pokazuje też swojego szczególnie groźnego oblicza, ale przyglądając się zapowiedzią synoptyków należy się przygotować na dodatkowe, zimowe obowiązki.

PRZECZYTAJ: Bełchatów: Lekcje w czasach pandemii! Jak będzie wyglądać nauka w kl. I-III po powrocie do szkoły?

Zgodnie z przepisami każdy właściciel nieruchomości czy jej zarządca zobowiązany jest przepisami prawa do wykonywania odśnieżania dachów, usuwania z nich sopli, brył lodu i śnieżnych nawisów, tak, by nie zagrażały przechodniom.

Na tym jednak nie koniec, bo istotne jest nie tylko to co nad naszymi głowami, ale także co pod naszymi stopami. Obowiązkiem jest też bowiem odśnieżanie chodnika, uprzątanie z niego pośniegowego błota czy lodu. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej, obowiązek ten spoczywa na zarządzie. Jak informuje portal infor.pl, jeżeli nieruchomość położona jest wzdłuż chodnika, właściciel ma obowiązek go odśnieżyć, nawet kiedy chodnik nie należy do niego.

POLECANY ARTYKUŁ: Zabija niezwykle skutecznie i systematycznie. Służby apelują: Nie bądźmy OBOJĘTNI!

Jaka kara za nieodśnieżony chodnik?

Warto podkreslić, że za nie dopełnienie obowiązku odśnieżenia chodnika, możemy otrzymać mandat. Jego wysokość waha się od 20 zł do 5 tys. zł., a ten może nałożony zarówno przez policję jak i straż miejską.

Bełchatowscy mundurowi apelują i przypominają o tych zimowych powinnościach wyczulając, że:

- Ignorowanie obowiązujących przepisów w tym zakresie grozi nie tylko dotkliwymi karami grzywny, ale przede wszystkim brak ich respektowania może doprowadzić do nieszczęśliwych zdarzeń niewątpliwie wiążących się z bezpieczeństwem pieszych i użytkowników obiektów – apeluje Straż Miejska w Bełchatowie.

CZYTAJ: Oto najpopularniejsze i najrzadsze imiona w Bełchatowie w 2020 roku! Co na topie? [LISTA IMION]

Sylwestrowe igraszki króla kabaretu. Tak się bawił Robert Górski