Bełchatów: Lekcje w czasach pandemii! Jak będzie wyglądać nauka w kl. I-III po powrocie do szkoły?

2021-01-12 12:07 mj-s
Bełchatów: Lekcje w czasach pandemii! Jak będzie wyglądać nauka w kl. I-III po powrocie do szkoły?
Autor: Pixabay/ klimkin Bełchatów: Lekcje w czasach pandemii! Jak będzie wyglądać nauka w kl. I-III po powrocie do szkoły?

W poniedziałek, 11 stycznia Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia poinformował, że najmłodsi uczniowie klas I – III wracają do stacjonarnej nauki. Zajęcia w szkolnych ławkach ruszą tuż po zakończeniu ferii zimowych, czyli 18 stycznia. Trwają testy na obecność COVID-19 wśród nauczycieli właśnie tych klas i pracowników niepedagogicznych w podstawówkach. Jak informuje magistrat, w Bełchatowie chce z nich skorzystać 65 proc. kadry. Na jakich zasadach najmłodsi uczniowie będą się uczyć? Jak będą wyglądać lekcje w czasach pandemii? Na co trzeba przygotować się w szkołach?

- Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, podejmowaną w niepewności (…) Ważąc wszystkie za i przeciw, (...) doszliśmy do wniosku, że krokiem najbardziej nieśmiałym, który możemy wykonać, a który jednocześnie według symulacji i prognoz nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Przeważyła opinia, że ryzyko napędzania pandemii nie jest tak duże, natomiast szkody, związane z nieprzebywaniem dzieci w szkole, są nierównoważne – dodał.

Więcej na ten w artykule >>> Uczniowie wracają do szkół! Ruszyło wielkie „testowanie” nauczycieli z Bełchatowa!

Na jakich zasadach najmłodsi uczniowie będą się uczyć? Jak będą wyglądać lekcje w czasach pandemii? Na co trzeba przygotować się w szkołach? Urząd miasta, który jest organem prowadzącym dla praktycznie wszystkich bełchatowskich podstawówek informuje, że w szkoła będą obowiązywać obostrzenia sanitarne. Podobnie, jak wcześniej, i teraz placówki będą musiały dostosować się do wytycznych sanitarnych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Robimy wszystko, aby w naszych szkołach dzieci mogły uczyć się w bezpiecznych warunkach, zaś nauczyciele i pozostała obsługa pracować - mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. - Miejskie placówki mają opracowane wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania w czasie epidemii. Będziemy je dostosowywać do nowych wytycznych, choć większość z nich obowiązywała już wcześniej – dodaje Politański.

CZYTAJ TAKŻE: Lockdown przedłużony! Do kiedy będą zamknięte galerie, siłownie i hotele? Co z restauracjami?

Mowa m.in. o tym, że jedna klasa ma przebywać w wyznaczonej stałej sali, do grupy przyporządkowani mają być ci sami nauczyciele, sale lekcyjne i wspólne części  należy wietrzyć przynajmniej co godzinę. W miejskich szkołach – by ograniczyć do minimum kontakty z innymi uczniami – wprowadzone zostały także różne godziny przychodzenia uczniów do szkół, placówki wyposażone są także w termometry bezdotykowe i środki do dezynfekcji.

Trwają testy na VOVID-19 wśród pracowników oświaty

W poniedziałek, 11 stycznia w całym kraju ruszyły darmowe testy dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych oraz pracowników administracji tych placówek. Program bezpłatnych badań obejmuje również kadrę szkół specjalnych.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Bełchatów: Gdzie będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19? Mamy listę przychodni!

- Dyrektorzy rozpytywali w swoich placówkach i zbierali zgłoszenia od pracowników zainteresowanych wykonaniem testów. W sumie na badanie pod kątem zakażenia COVID-19 zgłosiło 124 nauczycieli klas I-III i 19 pracowników niepedagogicznych, czyli około 65 proc. zatrudnionych w miejskich podstawówkach i pracujących w tych oddziałach – tłumaczy wiceprezydent Politański.

POLECAMY: Oto najpopularniejsze i najrzadsze imiona w Bełchatowie w 2020 roku! Co na topie? [LISTA IMION]