Lockdown przedłużony! Do kiedy będą zamknięte galerie, siłownie i hotele? Co z restauracjami?

2021-01-11 18:34 mj-s
Lockdown przedłużony! Do kiedy będą zamknięte galerie, siłownie i hotele? Co z restauracjami!
Autor: mj-s Lockdown w Polsce przedłużony! Do kiedy będą zamknięte galerie, siłownie i hotele? Co z restauracjami!

Lockdown w Polsce przedłużony do 31 stycznia, poinformował w poniedzialek, 11 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. Jest jedna decyzja, która może ucieszyć określoną grupę osób - od poniedziałku 18.01 do nauczania stacjonarnego wracają uczniowie klas I-III. Od dzisiaj do końca tygodnia trwa testowanie nauczycieli tych klas. Kiedy zostaną otwarte galerie i restauracje? Co z siłowaniami i basenami? Sprawdziliśmy co wynika z najnowszego komunikatu ogłoszonego na poniedziałkowej konferencji.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, nowy lockdown w Polsce trwa od 28 grudnia 2020 roku. Pierwotnie miał obowiązywać do 17 stycznia. Teraz decyzją ministra zdrowia został przedłużony o kolejne dwa tygodnia do końca stycznia.

CZYTAJ: Uczniowie wracają do szkół! Ruszyło wielkie „testowanie” nauczycieli z Bełchatowa!

Co to oznacza? Między innymi to, że do 31 stycznia zamknięte zostają galerie handlowe. Choć oczywiście do wnętrza tych sklepów można wejść, to wiele usług jest niedostępnych dla klientów. W galeriach handlowych otwarte mogą być punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne), a także apteki, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami oraz meblami. Nie działa handel detaliczny oraz tzw. wyspy handlowe czy food courty. A mówiąc o gastronomii warto dodać, że zgodnie z decyzją wydłużającą lockdawn nadal w normalnym trybie nie będą pracować restauracje, kawiarnie i puby. Z ich oferty będzie można skorzystać tylko i wyłącznie kupując posiłki na wynos. Co nadal zostanie zamknięte?

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Bełchatów: Gdzie będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19? Mamy listę przychodni!

Baseny i siłownie. Z oferty tych placówek będą mogli skorzystać tylko i wyłącznie profesjonaliści. Zamknięcie branży sportowej dotyczy także stoków narciarskich. Nie skorzystamy także z bazy hotelowej.

Zgromadzenia oraz imprezy i spotkania organizowane w domach będą musiały się odbywać się z zachowaniem reżimu. W przypadku tych pierwszych z wymienionych obowiązuje limit 5 osób z zachowaniem 1,5-metrowego dystansu i reżimu zakrywania ust i nosa. Do naszych domów nadal nie będziemy mogli zaprosić więcej niż 5 osób.

PRZECZYTAJ: Oto najpopularniejsze i najrzadsze imiona w Bełchatowie w 2020 roku! Co na topie? [LISTA IMION]

Góralskie veto i bunt przedsiębiorców. Nie czekają na rząd i otwierają biznesy. Zobacz komentarz Adama Federa [WIDEO]