Barszcz Sosnowskiego gwałtownie rozrasta się w całej Polsce

i

Autor: Wikipedia Commons Uwaga na barszcz Sosnowskiego i słońce. Ostrzegają dermatolodzy ze szpitala na kieleckim Czarnowie

Toksyczny Barszcz Sosnowskiego atakuje! Co musisz wiedzieć o tej niebezpiecznej roślinie?

2020-07-02 14:44

Wygląda niewinnie, ale może powodować groźne dla zdrowia oparzenia. Barszcz Sosnowskiego znów rozrasta się na trawnikach i w parkach. Jak go rozpoznać? Na co uważać? A przede wszystkim jak reagować w momencie poparzenia rośliną?

Spis treści

  1. Czym jest Barszcz Sosnowskiego?
  2. Barszcz Sosnowskiego co powoduje i jak reagować na oparzenia?
  3. Jak szybko reagować na takie oparzenia?
  4. Barszcz Sosnowskiego – widzisz? Reaguj!

Kilka lat temu Barszcz Sosnowskiego nastręczył ogromnych kłopotów mieszkańcom ulicy Grabowej w Bełchatowie. Obecność tej groźnej rośliny stwierdzono wówczas w obrębie kilku działek. Do akcji ruszyły miejskie służby, który teren wykosiły, przeprowadziły opryski, później regularnie działki przy Grabowej koszono. Jak donoszą media w całym kraju, roślina ponownie atakuje.

Czym jest Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej, należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej części Europy. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. W dodatku sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne.

Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Barszcz rozprzestrzenia się i rozrasta bardzo szybko, więc walka z nim jest corocznym wyzwaniem.

Barszcz Sosnowskiego co powoduje i jak reagować na oparzenia?

W upalne dni Barszcz Sosnowskiego wydziela opary, które mogą porazić układ oddechowy. Również krążące w roślinie soki mają silne właściwości parzące. Dolegliwości po kontakcie skóry z sokiem barszczu pojawiają się w ciągu od 30 minut do dwóch godzin po fakcie. W wyniku poparzenia Barszczem Sosnowskiego na skórze pojawiają się pęcherze, którym towarzyszy dokuczliwe pieczenie. Dodatkowo wystąpić może zapalenie skóry i zapalenie spojówek.

W czasie upałów toksyczne związki Barszczu Sosnowskiego mogą wydostawać się z rośliny również w postaci lotnej. Związki te oprócz poparzeń skórnych, mogą powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności. W szczególnych przypadkach mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku. Roślina jest niebezpieczna również dla zwierząt, u których może powodować poparzenia, podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet krwotok wewnętrzny.

Najbardziej na barszcz Sosnowskiego powinny uważać nieświadome zagrożenia dzieci, a także osoby z jasną karnacją skóry. Wyjątkowo groźny będzie również dla alergików. U takich osób, w przypadku kontaktu z niepożądaną rośliną, może się pojawić wstrząs anafilaktyczny, który powoduje silną i groźną dla zdrowia reakcję alergiczną. Jej następstwem mogą być mocne bóle głowy, zaburzenia świadomości, spadek ciśnienia, a w najcięższych przypadkach, sytuacja może zakończyć się zgonem.

Jak segregować odpady niebezpieczne?

Jak szybko reagować na takie oparzenia?

Przede wszystkim powinniśmy umyć zakażone miejsce wodą z mydłem i osłonić przed ciepłem i słońcem. Pomocne może być także zażycie wapna i chłodzenie poparzonego miejsca w wodzie. Jeśli oparzenie nie ustępuje i na skórze pojawiają się bąble, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Barszcz Sosnowskiego – widzisz? Reaguj!

Obecność roślin porastających pobocza dróg, brzegi rzek, czy obrzeża łąk i pól należy zgłosić do właściwego dla danej lokalizacji urzędu gminy lub miasta. Nie należy usuwać rośliny we własnym zakresie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki