Żołnierze - chemicy wchodzą do DPSu w Kleszczowie. Rozpoczęła się dekontaminacja ośrodka!

i

Autor: Wojska Obrony Terytorialnej Żołnierze - chemicy wchodzą do DPSu w Kleszczowie. Rozpoczęła się dekontaminacja ośrodka!

Żołnierze-chemicy wchodzą do DPS-u w Kleszczowie. Będzie WIELKIE ODKAŻANIE! [ZDJECIA]

2020-04-23 10:58

Dziś rozpoczęła się dekontaminacja DPS-u w Kleszczowie. Proces dezaktywacji groźnego wirusa COVID-19 w budynku domu seniora przeprowadzą żołnierze 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór – mundurowi do prac ruszyli już rano. Przypomnijmy, decyzją sanepidu ośrodek został zamknięty do 5 maja, a ponad 50 pensjonariuszy przewieziono z Kleszczowa do szpitali w Bełchatowie, Radomsku, Łodzi i Zgierzu.

W środę, 22 kwietnia po godzinie 15-tej zakończyła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie (pow. bełchatowski).

CZYTAJ TAKŻE >>> Koronawirus w Kleszczowie: Seniorzy opuścili DPS. Wśród nich byli 90-latkowie [ZDJĘCIA]

W akcję ewakuacji placówki łącznie było zaangażowanych 29 żołnierzy z 9 Łódzkiej Brygady OT i podchorążych WAT oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz policjanci, personel medyczny z Tomaszowa i Łodzi oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Do szpitali w Radomsku, Bełchatowie, Zgierzu i Łodzi przewieziono 55 zarażonych koronawirusem pensjonariuszy. Była to czwarta tego typu operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT oraz Wojsk Lądowych i podchorążych.

Zobacz w poniższej galerii jak z bliska wyglądała akcja ewakuacji pensjonariuszy DPS-u w Kleszczowie ⇓⇓⇓

Zaczyna się dekontaminacja

Dom św. Barbary w Kleszczowie został zamknięty do 5 maja. W tej chwili jedynymi, którzy mogą do niego wejść są żołnierze. To właśnie specjalistyczne jednostki zajmą się czyszczeniem ośrodka. 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór od czwartku, 23 kwietnia rusza z dekontaminacją ośrodka. Chodzi o to, by budynek oczyścić z groźnego wirusa, tak by w maju mogli do niego bezpiecznie wrócić pensjonariusze.

- Na mocy decyzji MON, naszym celem jest wsparcie wojewodów i organów sanitarnych w sprawnym zapobieganiu sytuacji zagrożenia zdrowia i życia w zagrożonych DPS. Innym celem naszych działań jest odtwarzanie funkcji statutowych tych DPS, które decyzjami wojewodów zostały zamknięte. Nasze działania realizujemy wspólnie z siłami i środkami wydzielanymi przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerię Wojskową, Służbę Zdrowia, PSP i OSP oraz Policję – gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Koronawirus. Brytyjczycy już testują szczepionkę na ludziach!

Warto dodać, że z reguły za funkcjonowanie DPS odpowiadają władze samorządowe. W przypadku kiedy tracą one kontrolę nad sytuacją w DPS-ie reaguje wojewoda, który to w sytuacji wyczerpania wszystkich możliwości może zwrócić się o wsparcie do Sił Zbrojnych. Taka pomoc udzielana jest obecnie w ponad 100 tego typu placówkach na terenie całego kraju.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Zobacz najnowsze prognozy

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ.

KoronawirusRaport: Łódź 22.04

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki