Podlaskie. Obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA. Co to oznacza?

2020-01-24 10:20 jch
Podlaskie. Obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA. Co to oznacza?
Autor: Arkadiusz Ciozak/Śląska Policja Podlaskie. Obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA. Co to oznacza? Zdjęcie ilustracyjne

W woj. podlaskim tak jak i w całym kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA. Ma to charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Stopień ALFA jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997. Ostrzeżenie obowiązuje do środy 29 stycznia 2020 roku.

Takie środki bezpieczeństwa były już podejmowane wcześniej, przy organizacji w Polsce innych dużych wydarzeń o charakterze międzynarodowym, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W całej Polsce obowiązuje też stopień alarmowy ALFA-CRP. Dotyczy on zagrożenia w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Zobacz WIDEO: "Jezu!", "Uczta dla oczu", "Chylę czoła". Polonez II LO w Białymstoku HITEM internetu!