szokujące!

Historia tego więzienia przeraża! Jęki kobiet było słychać w każdej celi

2024-03-01 12:03

Oddział Zewnętrzny w Bydgoszczy-Fordonie znajduje się w strukturach Aresztu Śledczego w Bydgoszczy od grudnia 2021 roku. Jak przekazuje portal "Info Fordon", początki więzienia sięgają 1772 roku, gdy ówczesne miasto Fordon podczas zaboru włączono do Prus. Przebywało tutaj nawet 450 kobiet. Historie ich cierpienia szokują do dziś!

Fordońskiej więzienie było jednym z nielicznych w kraju, w których wyroki odsiadywały największe zbrodniarki. Do Fordonu przewieziono m.in. jedną z najsłynniejszych więźniarek lat 30-tych XX wieku. To Rita Gorgonowa. Podczas II wojny światowej kierowano tu transporty skazanych Polek i Żydówek, które dalej trafiały do obozów koncentracyjnych m.in. w Auschwitz.

Zobacz: Bydgoskie Morsy wskoczyły do jeziora w Pieckach

Kadra więzienna składała się z samych Niemek. One często maltretowały polskie więźniarki. Okładały je gumowymi pałkami, karały odbieraniem jedzenia i picia, zakazywały odwiedzin rodzin skazanych. Stosowały tortury. Więzienie dla kobiet istniało do 1983 roku. Później zostało częściowo wyremontowane i od tamtej pory przeznaczone jest dla mężczyzn. Znajduje się tu 616 miejsc.

Historia tego więzienia przeraża! Jęki kobiet było słychać w każdej celi

Mógłbyś pracowac w więzieniu? Sprawdź! Pytania z testu na pracownika Służby Więziennej

Pytanie 1 z 18
Bywałem tak ubawiony sprytem oszusta, że życzyłem mu, aby nie był wykryty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki