Kamienica przy ul. Jagiellońskiej z nową elewacją

2020-01-26 7:00 EIB
Kamienica przy ul. Jagiellońskiej z nową elewacją
Autor: UM Bydgoszcz Kamienica przy ul. Jagiellońskiej z nową elewacją

Zakończył się remont kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 60. To kolejny budynek w tej części miasta, który poprawia estetykę okolic dworca PKS. Prace kosztowały 300 tysięcy złotych.

Kamienica liczy 4 kondygnacje oraz częściowo użytkowe poddasze. Jest podpiwniczona. Pełni funkcję mieszkalno-usługową. Wzniesiono ją na początku XX wieku na planie zbliżonym do prostokąta. Od strony frontowej posiada stromy dach pokryty dachówką ceramiczną karpiówką. Wyróżnia ją również masywny szczyt w centralnej części budynku. Na elewacji zachowały się zdobienia w formie m.in. płaskich pilastrów, gzymsów i obramienia okien. Od strony frontowej wkomponowane zostały też loggie. Remont polegał na odnowieniu elewacji frontowej, balkonów, elewacji szczytowej oraz dociepleniu stropodachu i ściany od strony podwórza. Wymieniono też część stolarki okiennej. Po remoncie elewacja jest utrzymana w piaskowo-białej kolorystyce. Prace prowadzone na zlecenie ADM pochłonęły 300 tysięcy złotych.

ZOBACZ: KOSZMAR w czasie polowania! 57-latek zabił psa

Na większe tempo prac przy rewitalizacji historycznych budynków wpływają działania uruchomione przez miasto. To między innymi dotacje konserwatorskie, duże inwestycje związane z przebudową infrastruktury ulic, nakazy przeprowadzenia prac oraz interwencje miejskiego plastyka.

Warto wiedzieć:

Do 15 lutego 2020 roku można składać wnioski do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Więcej informacji o dofinansowaniu prac przy zabytkach znajduje się w tekście "Dotacje na zabytki - czekamy na wnioski".

ZOBACZ: Takiej afery Bydgoszcz jeszcze nie widziała. W tle 2,5 miliona złotych