W kraju brakuje kolejarzy. Jedyne w Polsce Technikum Kolejowe zachęca do tego zawodu [AUDIO]

2019-02-09 16:05
Pociąg
Autor: fot. Dawid Olszewski Pociąg

W kraju brakuje kolejarzy, a młodzi jakoś się nie garną. Szkoda, bo kolej szuka kandydatów już w szkole.

Praca jest pewniejsza niż punktualny pociąg. Do zawodu chce przyciągnąć jedyne w Polsce Technikum Kolejowe w Bydgoszczy.

- Przez najbliższe kilkanaście lat zatrudnienie będzie wzrastało. Szacuje się, że kolej jest w stanie przyjąć ok. 6 tys. ludzi. Ktoś musi ich wykształcić - przyznaje Tomasz Makowski, dyrektor bydgoskiej szkoły.

Szkoła kształci w czterech kierunkach - technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowych oraz technik dróg kolejowych i obiektów inżynierskich.

Uczniowie, którzy za chwilę kończą szkołę, mają już zawodowe plany.

- Po moim kierunku mogę zostać toromistrzem, który zajmuje się wszelkimi naprawami w torze. Chcę pójść na studia, by piąć się w górę na kolei - mówi Oskar, uczeń czwartej klasy Technikum Kolejowego.

W nowym roku szkolnym Technikum Kolejowe może przyjąć ok. 300 uczniów - zarówno po gimnazjum, jak i po szkole podstawowej.

Posłuchaj rozmowy z dyrektorem szkoły, Tomaszem Makowskim:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE