Weekend w Bydgoszczy pełen atrakcji! Gdzie warto się wybrać? [LISTA WYDARZEŃ]

2021-09-18 9:00
Weekend w Bydgoszczy pełen atrakcji! Gdzie warto się wybrać? [LISTA WYDARZEŃ]
Autor: pixabay.com Weekend w Bydgoszczy pełen atrakcji! Gdzie warto się wybrać? [LISTA WYDARZEŃ]

Jak wychodzimy do Was z propozycją spędzenia wolnego czasu w mieście. W najbliższy wrześniowy weekend czekają nas koncerty, targi ślubne i zajęcia sportowe. Będą też warsztaty i atrakcje dla dzieci oraz coś dla fanów jedzenia z food trucków. Znamy szczegółowy plan wydarzeń!

Czytelniczy szum

17 września, godz. 12:00 / taras Młynów Rothera

Fundacja Bookcrossing Polska zaprasza sympatyków książki do udziału w akcjach czytelniczych. 17 września w malowniczej scenerii na Wyspy Młyńskiej, przed Młynami Rothera, wybrzmiewać będzie najpiękniejsza literatura. Znani i lubiani bydgoszczanie czytać będą fragmenty swoich ulubionych książek, a orkiestra dęta z ZSM nr 1 uatrakcyjni wydarzenie. Przyjdź, posłuchaj, poczytaj i wymień się książkami. 18 września robimy „czytelniczy szum” - akcja flash mob, płyta Starego Rynku, godzina 12:00.

Zobacz: Bydgoskie Klasyki Nocą. Perełki motoryzacji zachwyciły bydgoszczan [ZDJĘCIA]

Bydgoski Festiwal Muzyczny

17 września, godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska

W najbliższy piątkowy wieczór w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej zabrzmi uroczysta fanfara inaugurująca 59. edycję Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Zapraszamy na 9 skontrastowanych koncertów, realizujących ideę tytułu festiwalu Kontrasty – Pamięć i Przyszłość. Podczas koncertu inauguracyjnego (17 września) usłyszymy dzieło Mieczysława Wajnberga - symfonię „Kaddish”, która w Bydgoszczy będzie prezentowana po raz pierwszy. Symfoników poprowadzi Jacek Kaspszyk, partie solowe zaśpiewa Magdalena Molendowska. Bilety do nabycia na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

TEHO FEST 2021

17-19 września

Trwa Bydgoski Teho Fest 2021, czyli święto Bydgoskiego Szlaku TeH2O. W najbliższy weekend czekają nas kolejne warsztaty, ciekawe spotkania, spacer ścieżką alternatywną Exploseum czy spływ kajakowy z historią. Sprawdźcie koniecznie szczegółowy program wydarzeń, żeby nie przegapić tego, co najciekawsze! Znajduje go TUTAJ.

6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy

17-19 września/ Myślęcinek

PKO Bydgoski Festiwal Biegowy to największa impreza biegowa w Bydgoszczy. Strefa startu/mety będzie działać w: piątek w godz.: 18:00-22:00, sobota w godz.: 9:00 – 15:00, niedziela w godz.: 9:00 – 15:00. W piątek odbędzie się II PKO Bydgoski Bieg Nocny na dystansie 5 kilometrów. Podczas Festiwalu, w ramach jednego wpisowego zawodnik może wystartować dowolną ilość razy przez trzy dni trwania rywalizacji. Do wyboru są aż trzy dystanse: 5 i 10 km oraz półmaraton (na tym dystansie odbędzie się dodatkowa klasyfikacja Mistrzostw Polski Amatorów, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni). Najmłodszych fanów sportu zapraszamy do rywalizacji w zawodach dla dzieci i młodzieży w sobotę w godzinach 15:00 – 15:40. Oprócz zawodów organizatorzy zadbali też o animacje dla dzieci.

O Katyniu w Teatrze

17-19 września / Teatr Polski

W ten weekend Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na spektakl – „Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi, dyrektora teatru. „Katyń…” to próba odzyskania historii i zmierzenia się z pamięcią o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Spektakl można obejrzeć w piątek i sobotę o godz. 19:00 lub w niedzielę o godz. 16:00 na małej scenie Teatru Polskiego. Szczegóły i bilety dostępne na stronie www.terapolski.pl.

VINTAGE PHOTO FESTIVAL

17-19 września / Młyny Rothera

17 września startuje siódma edycja Vintage Photo Festival – festiwalu stworzonego z pasji do fotografii tradycyjnej i przekonania, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans. Festiwalowi przyświeca między innymi idea odkrywania fotografii analogowej na nowo. Istotne miejsce stanowi także badanie archiwów fotograficznych oraz pokazywanie odbitek vintage nigdy wcześniej niepublikowanych. Na odwiedzających czekają ciekawe wystawy, premiera książki oraz – jak co roku – warsztaty z fotografii tradycyjnej. Festiwal potrwa do 2 października. Szczegółowy program znajdziecie na stronie www.vintagephotofestival.com.

Zwiedzenia biblioteki Bernardynów

18 września, godz. 10:00 / Biblioteka Główna

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza do zwiedzania Biblioteki Bernardynów. Jest to najstarszy i najcenniejszy księgozbiór miasta, dawniej należący do konwentu bernardynów bydgoskich. Niektóre dzieła są unikatami na skalę światową, jak np. jedyny do dziś zachowany egzemplarz ulotki Hieronima Savonaroli pt. Regulae quae ad omnes religiosos pertinent, wydanej we Florencji ok. 1489 r. Atrakcją jest nie tylko sam księgozbiór, ale również pomieszczenie ekspozycyjne, urządzone z wielkim rozmachem na wzór wąskiej gotyckiej celi bibliotecznej.

Kierunek wycieczka

18 września, godz. 10:00 / Tor regatowy Brdyujście

Projekt Zabytek wyrusza na kolejny spacer z cyklu Kierunek Wycieczka - tym razem na spacer po obiektach hydrotechnicznych. Wyruszamy na Brdyujście. Podczas spaceru zobaczymy śluzę Brdyujście oraz Czersko Polskie, domek śluzowego a także jaz walcowy. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia elektrowni znajdującej się na jazie walcowym. Zbiórka na placu przed kościołem Garnizonowym przy rondzie Bernardyńskim. Zapisy pod nr. tel.: 693379476.

Wokół chleba...

18 września, godz. 11:00 / Młyny Rothera

W sobotę we wnętrzach Młynów zagoszczą warsztaty chlebowe, podczas których mowa będzie o wypieku chleba na zakwasie. Uczestnicy poznają proces powstawania domowego wypieku, począwszy od przygotowania zakwasu po wyrobienie i pieczenie ciasta. Dodatkowo na warsztatach będzie można otrzymać gotowy zakwas do domowego wypieku chleba. Pokaz poprowadzi Justyna Zielińska, doradca żywieniowy, psychodietetyk, wieloletni praktyk warsztatów zdrowotnych.

Święto Czyżkówka

18 września, godz. 12:00 / Plac zabaw przy ul. Siedleckiej/Byszewskiej

W najbliższą sobotę odbędzie się Festyn Osiedlowy z okazji 100-lecia włączenia Czyżkówka do Bydgoszczy. To wydarzenie wybrane przez mieszkańców jako mały projekt społeczny w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Spotykamy się na placu zabaw w rejonie ulic Siedleckiej – Chmielnej – Byszewskiej. Impreza potrwa do godz. 19.00.

Dawka improwizowanego humoru

8 września, godz. 19:00 / Eljazz

Połączenia Międzymiastowe: Blender & Tumult to wydarzenie rozpoczynające cykl spotkań grupy Blender Impro z zaprzyjaźnionymi zespołami improwizacji teatralnej z wielu polskich miast. Podczas najbliższego spektaklu z tego cyklu będziecie mieli okazję zobaczyć trzy występy i trzy różne formy improwizacji. Grupa Tumult z Poznania przedstawi odcinek telenoweli, Blender Impro zaprezentuje autorski format "Dzień Bobra", a wspólnie zagrają w kilka znanych i lubianych krótkich gier improwizowanych. Brzmi jak naprawdę dużo radości, która bez wątpienia rozświetli uśmiechem nadchodzącą niebawem jesień!

Festiwal smaków Food Trucków

18-19 września / Wyspa Młyńska

Już w ten weekend szykuje się wielka, smakowita podróż! I to bez opuszczania miasta! Festiwal Smaków Food Trucków od lat odwiedza Bydgoszcz serwując mieszkańcom najlepsze smakołyki z odległych zakątków świata. Dania rodem z Meksyku, Tajlandii, Gruzji czy USA zagoszczą na Wyspie Młyńskiej ponownie już 18 i 19 września. To doskonała okazja, by w gronie rodziny i przyjaciół odpocząć od codzienności. Tym razem do Bydgoszczy przyjedzie ponad 20 restauracji na kółkach. W ich menu zasmakują fani klasyków street foodu, jak i dań orientalnych, potraw wytrawnych i deserów. Znajdą się też pozycje dla wegan i wegetarian!

Tydzień Zrównoważonego Transportu

18-19 września

W najbliższy weekend świętujemy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To inicjatywa, która ma zachęcać mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla środowiska i zdrowia przyzwyczajeń związanych z podróżowaniem. Chodzi o świadomy wybór najbardziej ekologicznych środków transportu. Zapraszamy na szereg wydarzeń: konkursów, gier, wystaw i innych atrakcji promujących transport publiczny, rowerowy i pieszy. To również okazja, by lepiej poznać inwestycje wzmacniające zrównoważoną mobilność i historię komunikacji w Bydgoszczy. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

ALTERNATYWNE TARGI ŚLUBNE

19 września, godz. 11:00 / Fabryka Lloyda

Wesele w rytmie slow, w duchu zero waste i eco friendly? Tak, to możliwe. Sami sprawdźcie - jak. Wpadnijcie w niedzielę do Fabryki Lloyda po dawkę inspiracji i najnowszych trendów na Kuyavian Slow Wedding, czyli Alternatywne Targi Ślubne. Wstęp wolny. Zaprezentują się wyselekcjonowane firmy, które pozwolą uczynić ślub bardziej kameralnym i intymnym. Organizatorami są: Lekko Slow Designer i Stolarnia Hagal.

Pippi na Wyspie Młyńskiej

19 września, godz. 11:00 / Wyspa Młyńska

Pippi Pończoszanka. W ciągu siedemdziesięciu pięciu lat podbiła świat. Bawiąc, zaskakując, zmuszając do refleksji, prowokując. Kochają ją dzieci, a dorośli cenią jej niezależność od autorytetów i widzą w niej symbol wolności. W niedzielę na Wyspie pojawi się wystawa poświęcona postaci Pippi Pończoszanki z okazji jej 75. Urodzin, połączona z warsztatami. A od godz. 15:00 „piracka zabawa” dla naj,łodszych bydgoszczan w Młynach Rothera.

Dzień nad Starym Kanałem

19 września, godz. 12:00 / Muzeum Kanału Bydgoskiego

W najbliższą niedzielę wyjątkowa okazja do odwiedzenia i poznania nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego. Muzeum wspólnie ze Stowarzyszeniem Obywatel Działa zapraszają na pełne atrakcji wydarzenie „Dzień nad Starym Kanałem”. Będzie to niezwykła okazja zarówno do spaceru nad kanałem jak i poznania jego historii. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Nie zabraknie konkursów i zabaw dla dzieci (strzelanie z łuku, wspólne rysowanie mapy Kanału Bydgoskiego), będzie można też spotkać powstańców wielkopolskich czy posłuchać muzyki granej przez bydgoski zespół Pilersi. Impreza potrwa do godz. 16:00.

III Ukraiński Festiwal Barwy Muzyki

19 września, godz. 13.00 / Miejskie Centrum Kultury

MCK już po raz trzeci zaprasza na spotkanie z bydgoskimi ukraińskimi artystami. Festiwal jest przede wszystkim prezentacją muzycznych form wykonywanych przez ukraińskich artystów i amatorów mieszkających w Bydgoszczy. Organizatorzy chcą, aby stał się także przestrzenią dla spotkania emigracyjnych i miejscowych środowisk twórczych. Bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie MCK.

BROKATY PEŁNE IMPROWIZACJI

19 września, godz. 19:00 / Miejskie Centrum Kultury

Teatr improwizowany wymyWammy rozpoczyna nowy sezon z przytupem i zaprasza na spektakl pt. ”Brokaty”. Jak mówią same artystki, dobrze czasem mieć w życiu coś nowego. Coś w rodzaju Carte blanche, nowego początku, dzięki któremu niechciane rzeczy z przeszłości zamienić można w niebyt. To dlatego tak bardzo cieszą (cieszymy) się z Nowego Roku czy – w tym przypadku – Nowego Sezonu. Możemy znów coś rozpocząć. Temu uczuciu towarzyszy często ekscytacja, migotanie w sercu. Ciekawe są te niepewności i zmiana. Doświadczcie jej razem z nimi. Zapraszamy na spektakl pełen ekscytacji.

Koszmarna wpadka na planie „BrzydUla 2”. TVN naprawdę to wyemitował?!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE