Kraków. Światowid patronem skweru pod Wawelem? Rodzimowiercy stworzyli petycję

i

Autor: Kamill2001/CC BY-SA 4.0/wikipedia, ATom/CC BY-SA 3.0/wikipedia Rodzimowiercy z Krakowa chcą, by Światowid stał się patronem skweru pod Wawelem.

Kraków. Światowid patronem skweru pod Wawelem? Rodzimowiercy stworzyli petycję

2021-12-02 8:06

Rodzimowiercy z Krakowa chcą, by Światowid został patronem skweru pod Wawelem. Obecnie skwer jest bezimienny, ale stoi na nim kopia rzeźby wydobytej w połowie XIX wieku z rzeki Zbrucz i umieszczonej w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Zdaniem autorów petycji Światowid "jest swoistym świadectwem przenikania się przedchrześcijańskich wierzeń z nową religią już w pierwszych wiekach chrystianizacji".

Kraków. Rodzimowiercy chcą pod Wawelem skweru Światowida

Światowid to kamienna rzeźba wyłowiona z rzeki Zbrucz w 1848 roku, a trzy lata później umieszczona w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Aby uczcić 170. rocznicę tego wydarzenia rodzimowiercy zaproponowali, żeby bezimiennemu skwerowi pod Wawelem, na którym stoi kopia rzeźby, nadać nazwę Światowida. W tym celu stworzyli internetową petycję, a podpis pod nią złożyło ponad 80 osób. Autorzy petycji argumentują, że Światowid powstał prawdopodobnie w XI wieku, a jego twórca miał już kontakt ze sztuką wszesnoruskiego chrześcijaństwa, dlatego Światowid "jest swoistym świadectwem przenikania się przedchrześcijańskich wierzeń z nową religią już w pierwszych wiekach chrystianizacji". 

PRZECZYTAJ: Radni zdecydowali w sprawie biskupa krakowskiego. "Sąd nad kurią i abp. Jędraszewskim"

Rzeźbę Światowida utożsamiano dawniej z wyobrażeniem Świętowita, czyli głównego bóstwa Słowian połabskich. Obecnie ten pogląd uznaje się za błędny, a badacze przedstawiają różne hipotezy dotyczące znaczenia posągu. Jedna z nich zakłada, że Światowid przedstawia nie jedno, a cztery bóstwa słowiańskie. Zgodnie z tą interpretacją na posągu znajdują się: Łada, Mokosz, Perun i Dażbóg.

ZOBACZ: Kraków-Balice. W bagażu miał niebezpieczny przedmiot. Nie wiedział, że to zabronione

Sonda
Czy Światowid powinien być patronem skweru w Krakowie?
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie