Radni zdecydowali w sprawie biskupa krakowskiego. "Sąd nad kurią i abp. Jędraszewskim"

2021-12-01 16:32
Arcybiskup Jędraszewski
Autor: archiwum serwisu se.pl Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski pozostanie członkiem kapituły medalu Cracoviae Merenti. Radni odrzucili obywatelski projekt uchwały, który przewidywał zmiany w kapitule - metropolitę krakowskiego miał zastąpić dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Projekt nie uzyskał jednak poparcia większości radnych. Sprzeciwiali się mu zwłaszcza członkowie klubów: PiS i "Przyjazny Kraków". Przedstawiciel klubu PiS Józef Jałocha stwierdził, że dyskusja nad projektem uchwały to "sąd nad kurią i abp. Jędraszewskim".

Abp Marek Jędraszewski pozostanie członkiem kapituły Cracoviae Merenti

Podczas dzisiejszej (1 grudnia) sesji, krakowscy radni zajęli się obywatelskim projektem uchwały dotyczącym zmiany w składzie kapituły medalu Cracoviae Merenti. Jego inicjatorzy chcieli, by miejsce Marka Jędraszewskiego w kapitule zajął dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Zmiana miała być wprowadzona na stałe, w związku czym dotyczyłaby również kolejnych biskupów krakowskich. Ostatecznie do zmian nie dojdzie, ponieważ obywatelski projekt nie uzyskał akceptacji radnych. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, za zmianami w kapitule zagłosowało 14 członków rady, tyle samo osób wyraziło głos przeciwny, a 3 radnych wstrzymało się. Projekt nie uzyskał większości, dlatego nie wejdzie w życie. Sprzeciwiali mu się zwłaszcza radni klubu PiS oraz klubu "Przyjazny Kraków", czyli zaplecza prezydenta Jacka Majchrowskiego. Radny PiS Józef Jałocha stwierdził, że dyskusja nad projektem to "sąd nad kurią i abp. Jędraszewskim". Metropolity krakowskiego bronił również prezydent Krakowa. - Mam pełną świadomość, że znaczna część osób nie zgadza się tym, co czasami wygłasza ksiądz arcybiskup. Ja też się czasami nie zgadzam. Ale jeżeli będziemy przyjmować zasadę, że oceniamy wypowiedzi każdego z członków komisji i albo ich eliminujemy, albo ich przywracamy, to nie będzie to najlepsze rozwiązanie - powiedział Jacek Majchrowski. 

PRZECZYTAJ: Zwolnili kapelana szpitala. Opowiadał pacjentom, że szczepienia to spisek masonów

- Rada miasta właśnie głosowała nad usunięciem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z kapituły Cracoviae Merenti, czyli z grona osób, które decydują o przyznawaniu najważniejszego krakowskiego odznaczenia. Projekt uchwały został odrzucony głosami radnych PiS i Jacka Majchrowskiego. Sam prezydent osobiście zaangażował się w obronę arcybiskupa, wydając negatywną opinię do projektu oraz zabierając w tej sprawie głos na sesji. Ja głosowałem za projektem, bo uważam, że arcybiskup Jędraszewski licznymi swoimi wypowiedziami obraża wielu ludzi - napisał na Facebooku radny Łukasz Gibała.

ZOBACZ: Pożar w polskim studiu filmowym! Trudna akcja, wiele osób ewakuowanych!

Sonda
Czy abp Marek Jędraszewski powinien być członkiem kapituły medalu Cracoviae Merenti?
Pożar w Alwernia Studio
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE