Małopolanka jechała autobusem po Warszawie bez biletu. Sąd uznał, że miała prawo

i

Autor: naeimasgary/cc0/pixabay Pasażerka nie mogła kupić biletu, ponieważ biletomat w autobusie był zepsuty / zdjęcie ilustracyjne.

Zaskakujący wyrok

Małopolanka jechała autobusem bez biletu. Sąd uznał, że miała prawo

2023-02-04 5:00

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy uznał, że mieszkanka Małopolski, która w Warszawie jechała autobusem bez biletu miała do tego prawo, ponieważ w pojeździe nie działał biletomat. Zgodnie z orzeczeniem, pasażerowie komunikacji nie mają również obowiązku posiadania aplikacji do zakupu biletów. Wyrok jest nieprawomocny, jednak Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie nie zamierza składać odwołania.

Jechała autobusem bez biletu, ale sąd uznał, że miała do tego prawo

Perypetie mieszkającej w Małopolsce cudzoziemki z warszawską komunikacją miejską opisywała "Gazeta Krakowska". We wrześniu 2020 roku kobieta jechała autobusem bez biletu, ponieważ ze względu na awarię biletomatu nie mogła zapłacić za podróż. W trakcie kontroli przedstawiła dowód osobisty, jednak odmówiła zapłaty za bilet i wniesienia opłaty dodatkowej, ponieważ kontrolerzy mieli żądać od niej zapłaty w gotówce. Na miejsce nie wezwano policji. Pasażerka odmówiła również "propozycji" podwiezienia pod bankomat, ponieważ bała się jechać z dwoma nieznajomymi mężczyznami. Po przykrym incydencie, listownie otrzymała nakaz zapłaty około 270 złotych. Złożyła jednak zażalenie i sprawa trafiła na wokandę. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy przyznał jej rację stwierdzając, że pasażer nie może odpowiadać za awarię biletomatu i nie ma również obowiązku posiadania w telefonie aplikacji do zakupu biletów.

Wyrok krakowskiego sądu jest nieprawomocny, jednak prawdopodobnie nie dojdzie do jego zmiany. Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie przekazał "Gazecie Wyborczej", że ZTM nie planuje odwoływania się od orzeczenia i tym samym pogodził się z rozstrzygnięciem pierwszej instancji.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się jechać komunikacją miejską bez biletu?
Trzebinia. Zapadliska na cmentarzu parafialnym i na Osiedlu Gaj
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany