Skandal w muzeum Auschwitz–Birkenau. Antysemickie napisy na barakach

i

Autor: Pimke/CC BY 2.5 pl/wikipedia Barak w muzeum Auschwitz–Birkenau/zdjęcie ilustracyjne

Skandal w muzeum Auschwitz–Birkenau. Antysemickie napisy na barakach

2021-10-06 16:54

Strażnik Państwowego Muzeum Auschwitz–Birkenau ujawnił podczas obchodu dewastację dziewięciu drewnianych baraków obozowych. Znajdowały się na nich antysemickie napisy w języku angielskim oraz niemieckim. Konserwatorzy już rozpoczęli ich usuwanie. Trwa poszukiwanie sprawcy tego skandalicznego czynu.

Skandaliczny wybryk na terenie muzeum Auschwitz–Birkenau ujawnił jeden ze strażników, który podczas wczorajszego (5 października) obchodu zauważył, że dziewięć drewnianych baraków obozowych zostało zdewastowanych. Na ich ścianach znajdowały się antysemickie napisy w języku angielskim i niemieckim, namalowane czarnym sprayem. Ze wstępnych ustaleń oświęcimskiej policji wynika, że do dewastacji doszło najprawdopodobniej w pomiędzy godz. 8.00, a 12.00. Sprawca, bądź sprawcy haniebnego czynu nie zostali jeszcze ustaleni. Obecnie trwa analiza zabezpieczonych dowodów. Za uszkodzenie zabytku grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, jednak treść zarzutów może zostać rozszerzona, jeśli analiza treści napisów wykonana przez biegłego wykaże, że w tym przypadku doszło do propagowania nienawiści na tle rasowym, lub narodowościowym.

PRZECZYTAJ: Znamy datę pogrzebu Adama Zagajewskiego. Poeta spocznie w Panteonie Narodowym

Muzeum Auschwitz zaapelowało do wszystkich, którzy mogli być świadkami zdarzenia, o przekazywanie informacji mogących pomóc w ustaleniu sprawców. W szczególności chodzi o osoby, które 5 października w godzinach przedpołudniowych wykonywały zdjęcia w okolicach tzw. Bramy Śmierci w byłym obozie Birkenau oraz na tzw. odcinku kwarantanny męskiej BIIa, gdzie znajdują się baraki drewniane. Informacje należy kierować na adres e-mail: security@auschwitz.org. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, konserwatorzy już rozpoczęli usuwanie antysemickich napisów. Nie wiadomo jednak, kiedy prowadzone przez nich prace zostaną zakończone.

ZOBACZ: Wieliczka. Pieszy uciekł przed bmw w ostatniej chwili! Szokujące nagranie

Sonda
Czy antysemityzm to duży problem?
Tak wygląda grób Andrzeja Wajdy | Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE