Wolontariusze pomagają w... rozmnażaniu się żab. Płazom grozi straszna śmierć

i

Autor: Monika Betley/CC BY-SA 3.0/wikipedia Ludzie przenoszą żaby przez ruchliwą drogę, żeby nie były one rozjeżdżane przez samochody.

Żabie gody

Wolontariusze pomagają w... rozmnażaniu się żab. Płazom grozi straszna śmierć

2023-03-24 12:02

Rozpoczął się okres lęgowy żab trawnych. Płazy masowo migrują, żeby złożyć skrzek na zakopiańskiej Jaszczurówce oraz wzdłuż Potoku Olczyskiego. W tym czasie grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Na pomoc ruszyli wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy... pomagają żabom w bezpiecznym rozmnożeniu się.

Wolontariusze pomagają w rozmnażaniu się żab. Przenoszą płazy przez ruchliwą drogę

Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego prowadzą akcję... przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem. Płazy wybudziły się już bowiem z zimowego letargu i ruszyły na gody. Skrzek składają na zakopiańskiej Jaszczurówce oraz wzdłuż Potoku Olczyskiego, lecz zanim tam dojdą grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Żaby są rozjeżdżane przez samochody, ponieważ - jak wyjaśnia TPN - ospały po zimie i pochłonięty zalotami płaz, powoli kicający przez drogę na widok samochodu nieruchomieje, traktując auto jak drapieżnika, który chce go upolować. 

Zadaniem wolontariuszy jest zabezpieczenie żabiej wędrówki tak, aby mogły bezpiecznie dotrzeć do miejsca składania skrzeku. Największym zagrożeniem dla nich są samochody, dlatego każdy z nas jadąc samochodem w okolicach mokradeł, cieków wodnych powinien zwolnić i zwrócić uwagę, czy nie stwarza zagrożenia dla płazów - powiedział PAP Jan Krzeptowski–Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Żaba trawna, w płytkiej wodzie mającej od 5 do 50 cm głębokości, składa galaretowaty skrzek - to tysiące jajeczek, z których wylęgną się kijanki. Jedna żaba trawna składa nawet do 4,5 tys. jajeczek, z których wiele jednak nie rozwinie się wcale, a inne padną ofiarą drapieżników. Do postaci dorosłej żaby przetrwa niewielki procent. Żaby trawne żyją do ośmiu lat.

Sonda
Lubisz jeździć w polskie Tatry?
Czechy droższe od Polski? Sprawdzamy ceny w sklepach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany