Koronawirus. Lubelscy terytorialsi przeprowadzili pierwszą dekontaminację w DPS w Zamościu

i

Autor: WOT

Lubelscy terytorialsi przeprowadzili pierwszą dekontaminację w DPS w Zamościu [ZDJĘCIA]

2020-04-23 8:19

Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór wspólnie przeprowadzili dekontaminację w Domu Pomocy Społecznej w Zamościu. W placówce u podopiecznych i pracowników potwierdzono już 28 przypadków zakażeń koronawirusem .

To były pierwsze tego typu działania Terytorialsów. Wcześniej żołnierze OT przeszli odpowiednie szkolenia pod okiem doświadczonych chemików.

- To nie pierwsze nasze szkolenia z chemikami z Tarnowskich Gór. Już miesiąc temu mieliśmy okazje szkolić się razem. Teraz ta współpraca jest intensywniejsza. Wymieniamy nasze doświadczenia, mamy własny sprzęt i możemy wspólnie, szybciej przeprowadzić dekontaminację.– mówi kpt. Marcin Zapalski z sekcji szkoleniowej lubelskiej brygady OT. Szkolenia w zakresie dekontaminacji będą w dalszym ciągu kontynuowane. - Są to dla nas cenne doświadczenia, które wykorzystamy, aby jeszcze lepiej pomagać naszemu społeczeństwu. Jesteśmy w gotowości, aby wspierać domy pomocy społecznej, odpowiadamy na ich aktualne potrzeby – dodał kpt. Zapalski.

Jak zaznacza WOT dekontaminacja została przeprowadzona w taki sposób, aby możliwie zminimalizować niedogodności dla pensjonariuszy. W większości przypadków są to osoby w ciężkim stanie oraz niepełnosprawne. Na czas operacji podopieczni i pracownicy zostali bezpiecznie przeniesieni do specjalnie wydzielonej części budynku.

Zobacz też: HORROR w Lublinie. PORWALI 18-latka! Pobili go, grozili, że ZABIJĄ. Zaczęło się niewinnie

Aktualnie żołnierze 2 LBOT wspierają Domy Pomocy Społecznej w Zamościu, Majdanie Ruszowskim, Ruskich Piaskach (powiat zamojski), Nowinach (powiat lubelski) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej. Do tej pory Terytorialsi zabezpieczali głównie transporty żywność, leków, łóżek oraz środków ochrony osobistej.

Zobacz też: Biała Podlaska: Po służbie szyje maseczki. „Cieszę się, że mogę pomagać” [ZDJĘCIA]

Akcja dekontaminacyjna została przeprowadzona w ramach lubelskiego Zespołu Interwencji Kryzysowej. ZIK zostały utworzone od północy 20 kwietnia br. decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w każdym województwie na bazie brygad obrony terytorialnej oraz jednostek podległych Dowódcy Generalnemu RSZ. Głównym celem powstania zespołów jest wsparcie ewakuacji i przywracania zdolności do funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej. Zespoły są utrzymywane w 6 godzinnej gotowości do podejmowania działań i kierowane do działania przez Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub odpowiedniego wojewody.

Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu

Super Raport 22 IV (goście: Girzyński, Senyszyn)
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj