Wady i zalety pracy w domu

2019-10-21 7:00 Artykuł sponsorowany
Wady i zalety pracy w domu
Autor: Pracuj.pl

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z możliwością wykonywania jej w domu. Pracownicy kierują się głównie wygodą oraz elastycznym czasem pracy. Jak jednak jest naprawdę? Czy rzeczywiście praca w domu nie ma wad?

Zalety pracy w domu

Największą zaletą pracy w domu jest wygoda. Jeśli do jej wykonania potrzebujemy jedynie komputera to wystarczy biurko, wygodny fotel lub miękka kanapa. Co więcej, nie obowiązuje nas wówczas żaden dress code ani zasady, ponieważ to my je wyznaczamy. Możemy pracować równie dobrze pod garniturem, co w szlafroku. Kolejnym plusem jest elastyczny czas pracy – pracujemy tyle, ile wymagają tego nasze zadania. Oczywiście nadal musimy trzymać się ustalonych terminów i kolejności powierzonych obowiązków. Niemniej nie są one wykonywane pod presją przełożonych ani innych osób pracujących w naszym otoczeniu. To kapitalne rozwiązanie dla introwertyków i artystów ceniących spokój i niezależność. Ponadto, praca w domu daje dużą elastyczność w działaniu. Możemy jednocześnie wykonywać obowiązki i np. gotować bądź sprzątać. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze, które musielibyśmy wydać m.in. na dojazd do pracy bądź dodatkowy posiłek kupiony na mieście w ciągu dnia. Praca w domu wybierana jest bardzo często przez osoby pragnące pogodzić obowiązki domowe z pracą i móc poświęcić rodzinie odrobinę więcej czasu.

Wady i zalety pracy w domu
Autor: Pracuj.pl

Wady pracy w domu

Praca w domu wymaga dużego samozaparcia i silnej woli, aby zmusić się do wykonywania danych czynności. Osoby o słabej motywacji mogą nie podjąć się obowiązków bądź wykonać je niestarannie. Przestrzeń domowa może sprzyjać rozpraszaniu, czy to przez luźny charakter pracy, czy to przez szumy z otoczenia, np. remont w mieszkaniu obok. Ponadto, praca wykonywana w domu nie jest limitowana czasowo. O ile pracownicy na etacie po wyjściu z pracy mogą odetchnąć z ulgą, o tyle osoby zatrudnione zdalnie muszą często nadrabiać zaległości w zadaniach po godzinach. Oznacza to, że czas spędzony na pracy jednego dnia może przekroczyć nawet dobę pracowniczą. Inną wadą pracy w domu jest obowiązek stworzenia domowego biura. Tylko ono może zoptymalizować i uporządkować naszą pracę w ten sposób, aby nie kolidowała z innymi czynnościami domowymi. Z kolei dobry home office wymaga odpowiedniego miejsca i nakładów pieniężnych, m.in. na system klimatyzacyjny czy wygłuszenie ścian.