Czas spadających gwiazd. Gdzie oglądać perseidy w Olsztynie?

2020-07-15 16:49 SCH
Spadające gwiazdy
Autor: Pixabay Gdzie oglądać perseidy w Olsztynie?

Połowa sierpnia to "czas spadających gwiazd". Na rozgwieżdżonym niebie możemy podziwiać Perseidy, czyli niezwykłe zjawisko roju meteorów. Gdzie w okolicach Olsztyna znajdują się idealne miejsca do podziwiania Perseidów? Sprawdźcie!

Perseidy: co to jest?

Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 spadków na godzinę, czyniąc go jednym z najbardziej licznych aktywnych rojów. Obserwowane są już od około dwóch tysięcy lat w miesiącach letnich. Maksimum tego roju wypada w połowie sierpnia.

Jak obserwować Perseidy?

Do tego celu nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy leżak lub koc, bezchmurne niebo i teren z dala od źródeł światła. Dlatego najlepiej wybrać się gdzieś za miasto, gdzie światła latarni i innych punktów świetlnych nie będą odbijać się na niebie.

Gdzie obserwować Perseidy w Olsztynie i okolicach?

Okolice Olsztyna należą do dość mocno oświetlonych, ze względu na dużą liczbę ościennych miejscowości. Są jednak miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba.

Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower, żeby po kilkudziesięciu minutach znaleźć się w miejscu, gdzie panują egipskie ciemności, a rozgwieżdżone niebo nie ma dla nas żadnych tajemnic. Jedyną przeszkodą mogą okazać się ciemne chmury.

W tym roku kumulacja Perseidów przypada między 17, a 24 sierpnia. Zobaczcie, dokąd w tym czasie najlepiej wybrać się wieczorem, żeby zobaczyć spadające gwiazdy. Pamiętajcie, żeby w momencie zobaczenia przelatującego meteoru pomyśleć życzenie. Być może się spełni!

Super Raport 15 VII (goście: Horała, Kamiński, Matczak)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.