Bitwa pod Grunwaldem 2020. Rocznica wielkiego zwycięstwa nad Krzyżakami! Co z inscenizacją?

i

Autor: eskey / pixabay Bitwa pod Grunwaldem 2020. Rocznica wielkiego zwycięstwa nad Krzyżakami! Co z inscenizacją?

Bitwa pod Grunwaldem 2020. Rocznica wielkiego zwycięstwa nad Krzyżakami! Co z inscenizacją?

2020-07-15 9:56

Bitwa pod Grunwaldem 2020. 15 lipca mija 610 lat od legendarnej bitwy, w której to Polacy pokonali wojska krzyżackie. Bitwa pod Grunwaldem to symbol siły oręża polskiego oraz świetności naszego kraju w przeszłości. Niestety. W tym roku inscenizacji bitwy pod Grunwaldem nie będzie. "Bezpieczeństwo i zdrowie Polek i Polaków, turystów oraz uczestników inscenizacji z kraju i ze świata jest jednak najważniejsze. Jesteśmy głęboko przekonani, że spotkamy się w przyszłym roku" czytamy w komunikacie.

W roku 2020 nie będzie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Takiej informacji należało się spodziewać. Wiele znanych imprez w Polsce i na świecie zostało odwołanych lub przełożonych z powodu epidemii koronawirusa. Nie inaczej będzie z inscenizacją Bitwy pod Grunwaldem w roku 2020.

Wydarzenie, które odbywało się w lipcu rokrocznie od 23 lat, przegrało walkę z wirusem SARS-CoV-2.

Bitwa pod Grunwaldem 2020 odwołana 

Decyzję o odwołaniu tegorocznej Bitwy pod Grunwaldem przekazało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w mediach społecznościowych:

- W trosce o bezpieczeństwo publiczne mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz gości odwiedzających nasz region, biorąc pod uwagę zagrożenie spowodowane koronawirusem, z przykrością musieliśmy podjąć trudną, ale jedyną odpowiedzialną w tej sytuacji decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy. Jest nam tym bardziej przykro, że tegoroczna edycja miała mieć charakter wyjątkowy, ze względu na okrągłą, 610. rocznicę pamiętnej bitwy. Bezpieczeństwo i zdrowie Polek i Polaków, turystów oraz uczestników inscenizacji z kraju i ze świata jest jednak najważniejsze. Jesteśmy głęboko przekonani, że spotkamy się w przyszłym roku, tym bardziej spragnieni bitewnego chrzęstu zbroi oraz przepięknej lekcji patriotyzmu, której w tym historycznym miejscu doświadczaliśmy niezmiennie od 23 lat - czytamy w komunikacie muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Bitwa pod Grunwaldem - spotkanie prezydentów 

15 lipca 2020 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda wezmą udział w obchodach 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

W trakcie uroczystości odbędzie się ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Grunwaldzkim oraz uroczyste odsłonięcie i poświęcenie kamienia upamiętniającego Bitwę pod Grunwaldem z udziałem Prezydentów RP i RL.

Tragedia na lotnisku w Bydgoszczy. Nie żyje kursantka i instruktor

Bitwa pod Grunwaldem - informacje

Bitwa pod Grunwaldem to jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników), stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku w czasie trwania wielkiej wojny między siłami zakonu krzyżackiego, pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi i litewskimi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda.

Bitwa pod Grunwaldem ta zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich, nie została jednak wykorzystana do całkowitego zniszczenia zakonu.

Nie zdobyto Malborka – stolicy Zakonu – ponieważ wygasał rozejm Witolda z inflancką gałęzią Zakonu na północy (korzystny w czasie bitwy) i wojska litewskie rozpoczęły odwrót, niepewna była także sytuacja na południowych granicach Królestwa, zagrożonych atakiem przez ówczesnego sojusznika Zakonu, węgierskiego króla Zygmunta Luksemburczyka.

Bitwa pod Grunwaldem - niewykorzystana szansa 

Pomimo poddawania się wojskom królewskim przez pruskie miasta (Olsztynek, Morąg, Dzierzgoń, Główne Miasto Gdańsk, Stare Miasto Toruń, Chełmno, Elbląg), obrońca Malborka, komtur Świecia Henryk von Plauen, miał w dyspozycji jeszcze ponad 200 czynnych braci rycerzy oraz 362 komturie zakonne rozsiane po całej Europie, do których słał listy o pomoc. Marsz wojska dowodzonego przez Jagiełłę na Malbork był powolny.

Do 22 lipca 1410 roku – kiedy to pod Malbork dotarły pierwsze oddziały armii polsko-litewskiej – zamek w Malborku był już gotowy do obrony, a jego oblężenie okazało się nieskuteczne. Okres ten kończy zwycięska bitwa rycerstwa polskiego pod Koronowem i I pokój toruński.

Walki rycerzy polskich i litewskich pod Grunwaldem zostały po 1990 upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic: „GRUNWALD 15 VII 1410”.

Maturalna powtórka z historii

Pytanie 1 z 10
Do którego rozbioru Polski doszło w 1793 roku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki