Sędzia z Olsztyna znów ma kłopoty! Najpierw degradacja, teraz postępowanie

2019-11-29 9:59
Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna
Autor: Patryk Grzybicki

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. Kilka dni wcześniej został odwołany z delegacji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Postępowanie dyscyplinarne

Rzecznik Dyscyplinarny sędzia Piotr Schab w ten sposób uzasadnia wszczęcie postępowania wobec Pawła Juszczyszyna: - Przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że jako funkcjonariusz publiczny (...) doprowadził do wydania bez podstawy prawnej postanowienia, którym nakazano Szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów (...) - czytamy w treści komunikatu. Dokumenty, o których mowa w komunikacie, to listy poparcia do nowej KRS, których zażądał sędzia Juszczyszyn od Kancelarii Sejmu.

100.000zł za głowę Ziobry. Zbigniew Ziobro
Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

"Uchybienia godności urzędu"

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych napisał również: - Przedstawione obwinionemu Pawłowi J. zarzuty dyscyplinarne dotyczą uchybienia godności urzędu w szczególności przez przekroczenie uprawnień przy wydaniu postanowienia nakazującego Kancelarii Sejmu przedstawienia określonych dokumentów, a także nieuprawnione przekazanie przedstawicielom mediów ocen i twierdzeń związanych z pełnionym urzędem sędziowskim, wbrew art. 89 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych - napisał Piotr Schab.

Całość komunikatu TUTAJ.

Sędzia z Olsztyna: "Nie można bać się polityków"

Przypomnijmy, że Ministerstwo Sprawiedliwości odwołało Pawła Juszczyszyna z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie po tym, jak zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia do nowej KRS. Juszczyszyn zakreślił 7-dniowy termin nadesłania tych list do sądu pod groźbą grzywny.

Sędzia wygłosił we wtorek krótkie oświadczenie w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. - Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę - powiedział Juszczyszyn, który nie odpowiadał na pytania mediów. W klapie marynarki miał wpięty znaczek z napisem "Konstytucja". O szczegółach wystąpienia Pawła Juszczyszyna możecie przeczytać TUTAJ.

Dzień później pod budynkiem Sądu Rejonowego w Olsztynie odbył się wiec poparcia Pawła Juszczyszyna. Więcej o środowym spotkaniu pisaliśmy TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE