Zbigniew Ziobro zdegradował sędziego z Olsztyna. "Nie można bać się polityków"

2019-11-26 10:52
Zbigniew Ziobro
Autor: Marek Zieliński/SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło pismo ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry cofające delegację dla sędziego, który zażądał od szefa Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej KRS. Sędzia Paweł Juszczyszyn, bo o nim mowa, spotkał się we wtorek z mediami. - Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę - powiedział.

Sędzia z Olsztyna kontra Sejm

Minister Sprawiedliwości 25 listopada (poniedziałek) odwołał delegowanie sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawła Juszczyszyna do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

- Jednocześnie w związku z licznymi zapytaniami prasowymi potwierdzam, że Paweł Juszczyszyn to ten sam sędzia, który 20 listopada 2019 r. wydał w sprawie odwoławczej o sygn. akt IX Ca 1302/19 postanowienie, nakazujące Szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów - mówi Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W Olsztynie wiec poparcia dla niepokornego sędziego

Paweł Juszczyszyn w odpowiedzi zwołał na wtorek konferencję prasową. - Apeluję do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie - powiedział Paweł Juszczyszyn. To on w ubiegłym tygodniu wezwał dyrektora Kancelarii Sejmu do dostarczenia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Działacze warmińsko-mazurskiego Komitetu Obronny Demokracji organizują wiec poparcia w obronie Pawła Juszczyszyna. - Zapalmy znicze, aby ich blask pozwolił prawdzie i wolności odnaleźć właściwą drogę - apelują organizatorzy i zapraszają mieszkańców do uczestnictwa w "Łańcuchu światła" jako gestu solidarności z sędzią z Olsztyna. Wiec wodbędzie się w środę o godz. 19.30 przed Sądem Rejonowym w Olsztynie.

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna
Autor: Patryk Grzybicki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE