Grypa

i

Autor: Pexels Grypa - zdj. ilustracyjne.

Czy to epidemia?!

Warmińsko-mazurskie. Gwałtowny wzrost zachorowań! "Co druga próbka jest dodatnia"

2022-12-14 14:34

W województwie warmińsko-mazurskim odnotowywany jest gwałtowny wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Jak informuje regionalny inspektor sanitarny Janusz Dzisko, w szpitalach regionu przebywa około 100 pacjentów z powikłaniami po grypie. Według Dzisko, co druga próbka wymazu badana przez sanepid jest dodatnia.

Tysiące chorych na Warmii i Mazurach. Objawami bóle mięśni, gorączka i zmęczenie

Na co chorują pacjenci na Warmii i Mazurach? - Stwierdzamy najczęściej grypę typu A, występują też inne typy grypy. Dzieci częściej są zakażone wirusem RSV, który daje podobne do grypy objawy - powiedział PAP Janusz Dzisko. Od dwóch-trzech tygodni warmińsko-mazurski sanepid odnotowuje tygodniowo 2,5 do 3 tys. przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. - A trzeba pamiętać, że nie wszyscy lekarze rodzinni pobierają od pacjentów wymazy. Realna skala zachorowań na grypę i grypopodobne choroby jest znacznie większa. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że z powodu powikłań pogrypowych w szpitalach regionu przebywa około 100 pacjentów - powiedział PAP Dzisko.

Objawami, na które najczęściej skarżą się pacjenci są:

  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • bóle gardła,
  • kaszel,
  • gorączka,
  • uczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia.

Zdaniem Dzisko "wszędzie widać absencję z powodu chorób". W olsztyńskich szkołach i przedszkolach w wielu klasach i grupach nie ma nawet połowy i więcej dzieci. Gabinety lekarzy rodzinnych są oblegane, podobnie jak punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Sonda
Czy szczepisz swoje dziecko na grypę, inne choroby zakaźne?
Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o o przyszłości prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego
Nasi Partnerzy polecają