Czy warto szukać zatrudnienia w Opolu?

i

Autor: GoWork Czy warto szukać zatrudnienia w Opolu?

Czy warto szukać zatrudnienia w Opolu?

2022-08-19 15:40

Opole to malownicze miasto w południowo-zachodniej Polsce, które mieszkańcom oferuje wiele miejsc pracy, a turystom liczne zabytki i inne atrakcje. Sprawdziliśmy, dlaczego warto mieszkać i pracować w tym mieście – jak wygląda rynek pracy i na jakie zarobki może liczyć przeciętny opolanin.

Jak wygląda rynek pracy w Opolu?

W Opolu mieszka prawie 130 tys. ludzi. Na 1000 mieszkańców pracuje tutaj 449 osób, z czego 50,7% stanowią kobiety, a 49,3% mężczyźni. Jest to więc więcej od wartości dla województwa opolskiego oraz znacznie więcej od wartości dla całego kraju. Ważnymi sektorami opolskiej gospodarki są: przemysł spożywczy, motoryzacyjny, maszyn i urządzeń, IT oraz materiałów budowlanych. Najwięcej mieszkańców pracuje jednak w budownictwie (28,4%) i sektorze usługowym (24,1%). Najmniej z kolei w sektorze finansowym (3,5%) i rolnictwie (0,9%).

Opole jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Na jego terenie znajdują się m.in. muzea, kina i teatry. Poza tym, w mieście działa blisko 100 placówek oświatowych – w tym uczelnie wyższe.

Do największych pracodawców w Opolu i okolicach należą:

 • Zott,
 • Elektrownia Opole,
 • Nutricia Zakłady Produkcyjne,
 • Bayer,
 • Hart Sp z. o.o.,
 • ArcelorMittal Poland,
 • Zakłady Azotowe Kędzierzyn,
 • Górażdże Cement,
 • Knauf,
 • Hongbo Clean Energy Europe.

Praca w Opolu a wynagrodzenie

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, średnia pensja w Opolu wynosi 5345,48 zł brutto. Najwięcej, bo około 6876 zł brutto miesięcznie, zarabiają osoby pracujące w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie. Nieco mniej – 5076 zł brutto miesięcznie – otrzymują pracownicy przemysłowi i budowlani, a 4839 zł – pracownicy związani z działalnością finansową i ubezpieczeniową, obsługą rynku nieruchomości i pozostałymi usługami.

Czy warto szukać zatrudnienia w Opolu?

i

Autor: GoWork Czy warto szukać zatrudnienia w Opolu?

Zawody deficytowe w Opolu

Analizując oferty pracy Opole, wyraźnie widać, na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie w tym mieście. Największe deficyty odnotowuje się w branżach:

 • edukacyjnej – brakuje nauczycieli praktycznej nauki zawodu, wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych;
 • medycznej – poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, położne, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych i ratownicy medyczni;
 • gastronomicznej i spożywczej – praca czeka na kucharzy, pomoce kuchenne, cukierników, kelnerów, barmanów, przetwórców mięsa i ryb, piekarzy, szefów kuchni oraz pracowników przetwórstwa spożywczego;
 • IT – zatrudnienie z łatwością znajdą projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści;
 • przetwórstwa przemysłowego – poszukiwani są operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych oraz pracownicy przetwórstwa metali;
 • ogrodniczej, rolniczej i leśnej – pracodawcy szukają ogrodników, sadowników, hodowców i robotników leśnych;
 • motoryzacyjnej – brakuje diagnostów samochodowych, blacharzy i lakierników, mechaników oraz tapicerów;
 • elektryczno-elektronicznej – praca czeka na elektryków, elektromechaników i elektromonterów;
 • TSL – poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy;
 • finansowej – pracodawcy szukają pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracowników ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielnych księgowych;
 • handlowej – oferty są skierowane do przedstawicieli handlowych, sprzedawców i kasjerów.

Co to oznacza dla mieszkańców Opola? Że wszyscy ci, którzy mają kwalifikacje w jednym z wyżej wymienionych zawodów, nie będą mieli większego problemu ze znalezieniem pracy i będą mogli liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Bezrobocie w Opolu

Bezrobocie w Opolu jest na zdecydowanie niższym poziomie niż w województwie opolskim i reszcie kraju. Jak wynika z danych, które opublikował Powiatowy Urząd Pracy w Opolu, na koniec czerwca 2022 roku stopa bezrobocia wynosiła 3,1%. Dla porównania, w tym samym miesiącu w 2021 roku wynosiła 3,6%. Tendencja jest więc wyraźnie spadkowa.

Dlaczego warto mieszkać i pracować w Opolu?

Warto poszukać zatrudnienia w Opolu i to z kilku powodów. Jak pisaliśmy wcześniej, w mieście odnotowuje się deficyt zawodów praktycznie w każdej branży. Dzięki temu, łatwo znaleźć zatrudnienie i wynegocjować korzystne dla siebie warunki (np. możliwość pracy zdalnej lub elastyczny grafik). Poza tym, wciąż obniżający się poziom bezrobocia bardzo dobrze rokuje na przyszłość dla przedstawicieli wszystkich sektorów. Zaletą pracy w Opolu jest także wysokość wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę średnią pensję w tym mieście, raczej nie trzeba obawiać się przysłowiowych „głodowych” wypłat. Nie należy także zapominać, że Opole obfituje również w rozmaite atrakcje zapewniające rozrywkę i pozwalające miło spędzić czas. Gdy dodamy do tego bogatą ofertę edukacyjną, można śmiało stwierdzić, że jest to dobre do życia miasto dla osób w każdym wieku.