Służby w akcji

Przywiózł figurkę z zęba zagrożonego gatunku. Teraz grozi mu 5 lat więzienia!

2024-05-12 10:45

Opolski Urząd Celno-Skarbowy prowadzi postępowanie w sprawie figurki z zęba kaszalota, którą sprowadził do Polski jeden z przedsiębiorców. Problem w tym, że zrobił to bez stosownych zezwoleń. Teraz grożą mu surowe kary, nawet 5 lat więzienia!

Nielegalna figurka z zęba kaszalota!

Jeden z przedsiębiorców z Opolszczyzny w marcu 2024 r. sprowadził do Polski rzeźbę wykonaną z zęba kaszalota. Problem w tym, że kaszalot jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i objęty jest ochroną w ramach Konwencji Waszyngtońskiej CITES. 

- Przywóz okazów roślin i zwierząt należących do gatunków chronionych jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw wymaganych przez CITES. Przedsiębiorca nie dopełnił formalności związanych z legalnym wprowadzeniem figurki z kaszalota na terytorium Polski – przekazała Izba Administracji Skarbowej w Opolu.

Dlatego opolski Urząd Celno-Skarbowy wszczął postępowanie w bulwersującej sprawie. Przywóz takich okazów oraz przedmiotów z nich wykonanych bez wymaganych dokumentów jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody, za co mogą grozić sankcję karne. Za nielegalny przywóz przedmiotów objętych ochroną grożą kary od grzywny do pięciu lat pozbawienia wolności!

Makabra: ktoś zostawił psa w worku na brzegu stawu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki