Trasa, autostrada

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Remont A4 odłożony! Autostrady potrzebuje wojsko. Wojna na Ukrainie

2022-03-11 16:03

Remont autostrady A4 na granicy dwóch województw: opolskiego i śląskiego został przełożony. Jak wyjaśnia opolski oddział GDDKiA, chodzi o wojnę na Ukrainie i jej konsekwencje, ale nie tylko. W Polsce właśnie trwają ćwiczenia wojskowe organizowane przez USA. Czym jest Saber Strike 2022 i jak ma się do remontu A4?

Remont A4 odłożony. Wojna na Ukrainie i ćwiczenia Saber Strike 2022

W sierpniu ubiegłego roku rozpoczął się remont A4 na odcinku od Góry św. Anny (opolskie) - granica woj. śląskiego. Później przyszła przerwa zimowa, a prace miały zostać wznowione z początkiem marca 2022. Ale remont odłożono na koniec miesiąca, jak podaje opolskie GDDKiA, ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę - chodzi o zapewnienie dostępu do drogi uchodźcom - jak i na ćwiczenia Saber Strike 2022 (SbS22), które w Polsce organizuje USA.

Polecamy: Uchodźcy z Ukrainy za darmo pójdą na mecz. Ostra reakcja kibiców Odry Opole!

Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?

Czym są ćwiczenia Saber Strike 2022?

Ćwiczenia organizowane przez USA rozpoczęły się już z końcówką lutego, to coroczne ćwiczenie taktyczne z wojskami, które co dwa lata odbywa się na terenie Polski. Jak podaje Wojsko Polskie, celem jest przygotowanie sojuszników i partnerów do reagowania na kryzysy regionalne oraz zapewnienie bezpieczeństwa poprzez ochronę granic i przeciwdziałanie zagrożeniom. Ale ich bezpośrednim powodem nie jest wojna za wschodnią granicą.

Wydarzenia szkoleniowe, takie jak Saber Strike 22, są planowane z dużym wyprzedzeniem, nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją, są doskonałym przykładem wspólnych zdolności i pokazują, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi - komentują przedstawiciele Wojska Polskiego.

Przypomnijmy, że remont opolskiego odcinka autostrady A4 rozpoczął się w 2013 r. Dotąd wyremontowano około 150 km jezdni z całego, liczącego ponad 170 km odcinka zarządzanego przez GDDKiA w Opolu. Do sfinalizowania prac na opolskim odcinku pozostało około 10 km jezdni południowej (kierunek na Katowice) oraz około 7 km jezdni północnej (kierunek na Wrocław). Planowane zakończenie remontu to III kwartał 2022 r.