W Poznaniu pojawi sie 7 nowych kamer.

i

Autor: Urząd Miasta Poznania W Poznaniu pojawi sie 7 nowych kamer.

Poznań rozbudowuje sieć monitoringu. Zobacz, gdzie pojawią się nowe kamery

2016-12-15 8:39

W Poznaniu jesteśmy obserwowani przez 606 kamer wchodzących w skład Systemu Monitoringu Wizyjnego. W 2017 r. kamery pojawią się w 7 nowych punktach.

Kamery umieszczane są w miejscach, które uchodzą za szczególnie niebezpieczne. Dotyczy to m.in. skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu, wiaduktów, przystanków komunikacji miejskiej oraz ciągów komunikacji pieszej, placów i obszarów o dużym natężaniu ruchu.

Obraz z kamer śledzą głównie strażnicy miejscy, którzy w razie zauważenia przypadków łamania prawa, na miejsce wysyłają patrole policji. Część kamer nadzorują też pracownicy MPK i ZDM. Oprócz 606 kamer Systemu Monitoringu Wizyjnego kolejne 300 mają spółdzielnie mieszkaniowe Winogrady i Piątkowo.

Miasto systematycznie rozbudowuje sieć monitoringu, ponieważ przynosi on efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa. Na 2017 rok zaplanowano zainstalowanie kamer w kolejnych 7 punktach Poznania. Są to: skrzyżowanie ulic Wiatracznej i Inflanckiej, Piaśnickiej i Kurladzkiej, Inflanckiej i Redarowskiej, Inflackiej i Pawia, a także na ulicy Piaśnickiej, przy wyjeździe z os. Rusa oraz na ul. Inflanckiej, przy przejściu dla pieszych od strony Trasy Kórnickiej.

- Rozbudowa systemu będzie realizowana na podstawie "Koncepcji rozbudowy monitoringu wizyjnego Miasta Poznania w obszarze osiedla Chartowo i osiedla Żegrze". Realizację kolejnego etapu tej koncepcji - instalację czterech kamer na skrzyżowaniach ulicy Kurladzkiej z ulicami: Bobrzańską, Wiatraczną i Bliźniąt, a także na skrzyżowaniu ulic Dymka i Chartowo - zaplanowano na rok 2018 - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W przyszłym roku zostaną też wymienione na nowe najstarsze kamery w Poznaniu znajdujące się na ul. Półwiejskiej. Celem inwestycji jest m.in. ograniczenie sytuacji, w których określone zdarzenia nie zostały zarejestrowane w systemie z powodu ruchu kamery, dlatego oprócz kamer obrotowych zainstalowane zostaną także kamery stałopozycyjne.

- W roku 2017 zostanie również ukończona dostawa i instalacja mobilnych punktów kamerowych, które rozpoczęliśmy w tym roku. Poprzez zastosowanie radiowej transmisji danych, będą one mogły być instalowane w miejscach pozbawionych doziemnej infrastruktury teletechnicznej miasta, w których zachodzi konieczność okresowego wsparcia działań policji i straży miejskiej - tłumaczy wiceprezydent Wiśniewski.

W pierwszej kolejności mobilne punkty monitorowania zostaną zainstalowane na skrzyżowaniach ulic Rybaki i Strzałowej, Garbary i Krakowskiej, mostu Dworcowego i ulicy Składowej, a także na parkingu przed starym budynkiem Dworca Głównego PKP.

Czytaj też: Ukradli gaśnicę z kolejki dla dzieci i rozwalili rzeźby lodowe na Starym Rynku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki