Co trzecia kontrola pieców kończy się mandatem.

i

Autor: Urząd Miasta Poznania Co trzecia kontrola pieców kończy się mandatem.

Smog w Poznaniu – co trzecia kontrola ujawnia, że poznaniacy palą śmieci

2017-01-12 11:22

Za zanieczyszczenie powietrza w Poznaniu odpowiadają m.in. mieszkańcy, którzy palą w piecach nie tylko węglem, ale także różnymi toksycznymi odpadami, co ujawniają kontrole prowadzone przez straż miejską. 

Ostatnie mroźne dni sprawiły, że w Poznaniu wzrosło stężenie w powietrzu toksycznych substancji, w tym bardzo szkodliwego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10. W nocy z niedzieli na poniedziałek w niektórych godzinach jego stężenie przekraczało sześciokrotnie dopuszczalne normy. 

Oczywiście za zanieczyszczenie powietrza nie odpowiada bezpośrednio mróz, tylko m.in ogrzewanie domów przy pomocy pieców węglowych. Na dodatek mieszkańcy palą w nich nie tylko węglem i drewnem, ale też śmieciami, co ujawniają kontrole prowadzone przez Eko Patrol straży miejskiej. 

- W 2016 roku przeprowadziliśmy blisko tysiąc takich kontroli. Nieprawidłowości ujawniane są w co trzecim budynku, "sypią" się mandaty - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy poznańskiej straży miejskiej. - Z roku na rok rośnie świadomość społeczna mieszkańców i presja na osoby, które zanieczyszczają powietrze poprzez spalanie odpadów, takich jak tworzywa sztuczne czy guma. Gdy otrzymujemy od mieszkańców informację o takiej sytuacji, nasza reakcja jest natychmiastowa – dodaje. 

Polecany artykuł:

Uwaga na smog w Poznaniu!

Za spalanie zabronionych odpadów strażnik może ukarać mandatem do 500 zł. Niepoddanie się kontroli zgodnie z przepisami jest przestępstwem i takie sprawy kierowane są do prokuratury.

Władze miasta przypominają, że od dwóch lat realizowany jest program KAWKA. W jego ramach możliwe jest wsparcie finansowe dla osób fizycznych, prawnych, wspólnot mieszkaniowych czy przedsiębiorców, którzy zdecydują się na likwidację pieców opalanych węglem oraz zastąpienie ich ciepłem systemowym, gazem lub energią elektryczną.

- W latach 2015 i 2016, z dotacji w ramach programu KAWKA skorzystało 157 wnioskodawców, modernizując 312 mieszkań w Poznaniu. Dzięki temu udało się wyeliminować 478 pieców lub kotłów opalanych paliwem stałym - mówi Maria Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. 

W 2017 r. na realizację programu KAWKA przeznaczona zostanie kwota ok. 2 mln zł.  

W ramach walki z niską emisją zanieczyszczeń powietrza miasto stawia też na działania edukacyjne i promocyjne, na które w w 2016 r. przeznaczono 160 tys.  zł. 

Przypominamy, że aktualny stan powietrza w Poznaniu można sprawdzić na stronie www.poznan.pl/srodowisko/atmosfera. 

Czytaj też: Czy w Poznaniu jest dziś smog? Stan powietrza można sprawdzić w komórce!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki