Polskie Muzea

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Co zobaczyć, historia dworku, bilety, godziny otwarcia

W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbywają się koncerty, a wystawa skupia się na emocjonalnym poznaniu życia kompozytora oraz historii dworku, w którym się urodził. Zobaczcie zdjęcia muzeum oraz kiedy i w jakiej cenie można obejrzeć wystawę czy posłuchać koncertu. Oto wszystko, co musicie wiedzieć przed wizytą w Domu Urodzenia Chopina.

Spis treści

  1. Co zobaczyć w muzeum w Żelazowej Woli?
  2. Koncerty - czego można posłuchać w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina?
  3. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - ceny biletów, godziny otwarcia, mapa
  4. Historia dworku w Żelazowej Woli. Do kogo należał?

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina to oddział warszawskiego Muzeum Fryderyka Chopina. Należą do niego dworek wraz ogromnym parkiem krajobrazowym. Odbywają się tu koncerty chopinowskie oraz mieści wystawa poświęcona życiu kompozytora, jego rodzinie, a także historii dworku, Żelazowej Woli i jej właścicielom - rodzinie Skarbków.

Co zobaczyć w muzeum w Żelazowej Woli?

W dworku znajduje się 5 pokojów z wnętrzami oddającymi to, jak mogły one wyglądać w czasie, gdy mieszkał tu Fryderyk Chopin – wyposażenie zaprojektowano specjalnie dla tego wnętrza. Znajdziemy tu również kopie dokumentów związanych z rodziną Chopinów oraz fortepiany z epoki. Ekspozycja skupia się głównie na życiu kompozytora, historii dworku i jego właścicieli oraz Żelazowej Woli.  

Niestety nie zachowało się oryginalne wyposażenie dworku, ani nawet ówczesny układ pomieszczeń. Na wystawie zobaczymy jednak wiele oryginalnych pamiątek rodzinnych. 

W parku znajdziemy pomniki Chopina oraz całe mnóstwo drzew i innych roślin ok. 10 tysięcy gatunków i odmian. 

Koncerty - czego można posłuchać w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina?

W Żelazowej Woli odbywają się różne koncerty o godz. 12:00 oraz 15:00. Są to m.in. Sobotnie i Niedzielne Recitale Chopinowskie, a w czwartki i piątki – Kwadranse Muzyczne. Muzeum organizuje także koncerty specjalne. Informacje o wykonawcach oraz szczegółach koncertów znajdują się na stronie muzeum

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - ceny biletów, godziny otwarcia, mapa

Dom, Park i wystawa czasowa Park i wystawa wczasowa Wystawa czasowa
Bilet normalny 25 zł 15 zł 8 zł
Bilet ulgowy 20 zł 10 zł 5 zł
Grupowy normalny 20 zł / os. 10 zł / os. -
Grupowy ulgowy 15 zł / os. 5 zł / os. -
Z Kartą dużej rodziny 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy) - -
Bilet rodzinny 65 zł 25 zł -

Godziny otwarcia muzeum zależne są w dużej mierze od sezonu:

  • 10:00-18:00 (1 marca - 28 kwietnia)
  • 10:00-20:00 (29 kwietnia - 31 sierpnia)
  • 10:00-18:00 (1 września - 31 października)
  • 09:00-17:00 (2 listopada - ostatni dzień lutego)

Od maja do września, czyli kiedy trwa sezon koncertowy, weekendową wizytę dobrze jest połączyć z koncertem - dostęp do wystaw jest im wtedy mocno podporządkowany. W tym czasie zobaczymy je w następujących godzinach:

  • 10:00-11:45, 13:00-14:45 16:00-20:00 (soboty)
  • 16:00-20:00 (niedziele)

Historia dworku w Żelazowej Woli. Do kogo należał?

Obecny dworek był kiedyś jedną z dwóch oficyn dworu zamieszkiwanego przez Kacpra i Ludwiki Skarbków. Kupili go na przełomie XVIII i XIX wieku i zatrudnili guwernera dla swoich dzieci – Mikołaja Chopina, który wkrótce poślubił Justynę Krzyżanowską również pracującą we dworze. Fryderyk urodził się w 1810 roku. Niedługo potem rodzina przeprowadziła się do Warszawy, jednak Fryderyk nadal odwiedzał Skarbków i grywał koncerty w ich ogrodzie

Dwór spłonął w 1812 roku. Ogień oszczędził jednak oficyny, i tam toczyło się życie rodziny Skarbków. W 1830 roku kompozytor był tu ostatni raz. W 1834 roku Żelazową Wolę  sprzedano. Przechodziła w kolejne ręce. W czasie I Wojny Światowej spłonęła jedna z oficyn, a po wojnie ziemię podzielono i oddano chłopom. Pod koniec lat 20 Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina oraz Komitet Chopinowski odkupiły dworek. W 1931 rozpoczął się remont. W 1939 obiekt można już było zwiedzać. 

Podczas okupacji swoją siedzibę mieli tu niemieccy żołnierze a następnie szpital. Zginęło wiele przedmiotów, w tym fortepian. Po wojnie rozpoczęto kolejny remont i renowację. Od lat początku lat 50 dworek oraz park należą do Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Zobacz też: Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie- wszystko, co musicie wiedzieć przed wizytą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany