Atrakcje okolic Warszawy

Twierdza Modlin - zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik biletów, właściciel, ciekawostki, zdjęcia

Twierdza Modlin jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Do najbardziej znanych części Twierdzy, które możemy dzisiaj zwiedzać należą: Cytadela, Wieża Czerwona z tarasami widokowymi, a także Centrum Edukacji Historycznej - Prochownia 197. Niedawno, metamorfozę przeszedł także budynek słynnego Kasyna Oficerskiego.

Spis treści

 1. Gdzie znajduje się Twierdza Modlin? 
 2. Gdzie parkować przy Twierdzy Modlin?
 3. Historia Twierdzy Modlin. Jak powstała?
 4. Twierdza Modlin - właściciel 
 5. Twierdza Modlin – zwiedzanie z przewodnikiem 
 6. Twierdza Modlin – godziny otwarcia
 7. Twierdza Modlin – cennik 
 8. Twierdza Modlin – muzeum. Centrum Edukacji Historycznej - Prochownia 197 
 9. Twierdza Modlin – ciekawostki 
 10. Twierdza Modlin - niedźwiedź 

Gdzie znajduje się Twierdza Modlin? 

Twierdza Modlin znajduje się ok. 30 km od na północny zachód od Warszawy u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry. Aby dotrzeć do najbardziej znanego turystycznie fragmentu Twierdzy, należy udać się nieopodal Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197. Adres: Generała Józefa Bema 200C, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki. Na miejscu znajduje się parking, który jest płatny. Jeśli nie chcecie korzystać z płatnego parkingu – możecie zaparkować także w dwóch innych wyznaczonych miejscach.  

Gdzie parkować przy Twierdzy Modlin?

W Twierdzy można zaparkować przy Cmentarzu Fortecznym (ul. Bema, od strony zjazdu z trasy 62 lub Zakroczymia) oraz przy Centrum Informacji Turystycznej (ul. Baśki Murmańskiej 164).

Historia Twierdzy Modlin. Jak powstała?

Choć o historii Twierdzy najlepiej dowiedzieć się podczas jej zwiedzania z przewodnikiem. W dużym skrócie warto zaznaczyć, że pierwsza wzmianka o Modlinie pojawia się w dokumencie z 1426 r., w tzw. Księdze sądowej Zakroczymskiej, gdzie Modlin jawi się jako „de Moglino” i „de Moglno”, które wówczas położone było nad rzeka Wisłą, a zatem najprawdopodobniej w miejscu obecnej Cytadeli Modlińskiej, dokładniej w jej zachodniej części. Pewnym jest również, że w tymże, 1549 r. Modlin został kupiony przez królową Bonę. Wówczas była to wieś, którą zamieszkiwało 32 kmieci, a łączna wielkość gospodarstw wynosiła 450 ha. Więcej o historii przeczytacie na oficjalnej Budowę twierdzy rozpoczęto z rozkazu Napoleona I. 1 grudnia 1806 roku w Poznaniu wydał on rozkaz w sprawie ufortyfikowania przyczółków w Wyszogrodzie, Modlinie, Serocku i Pradze. Więcej o historii przeczytacie na oficjalnej stronie Twierdzy Modlin.

Twierdza Modlin jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. W skład jej struktury wchodzą:  

 • Cytadela z przedmościami – kazuńskim i nowodworskim; 
 • wewnętrzny pierścień fortów – składający się z 8 fortów; 
 • zewnętrzny pierścień fortów – składający się z 10 fortów z 11 (1 nie istnieje) i 7 dzieł pośrednich z 12 (5 nie istnieje); 
 • obiekty zaplecza: zespoły prochowni, magazyny, zabudowania koszarowe; 
 • pozostałości umocnień polowych i fortyfikacji polskich z 1939 roku. 
Twierdza Modlin - obszar

i

Autor: Leszek Krupiński

Twierdza Modlin - właściciel 

Do kogo należy Twierdza Modlin? Teren Twierdzy Modlin to nie tylko dobrze nam znana cytadela i muzeum, które znajduje się w jej sąsiedztwie. To ogrom terenów, które dzisiaj zamieszkiwane są przez mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego, to także sieć fortów, które znajdują się na obrzeżach miast. Dlatego nie można jednoznacznie określić właściciela terenu Twierdzy. Został on podzielony na wiele mniejszych części, z których każda posiada innego właściciela. Próbując jednak uprościć temat, warto wyróżnić wspomnianą cytadelę oraz część muzealną - teren, który najchętniej odwiedzają turyści. Ta część Twierdzy Modlin pod koniec 2013 r. Trafiła z rąk Agencji Mienia Wojskowego w ręce spółki Konkret SA (dziś Spółki Modlin). Więcej na ten temat: w artykule - Twierdza Modlin ma nowego właściciela. Mowa o 58 hektarach gruntu wraz z historycznymi zabudowaniami.  

Zobacz też: Twierdza Modlin. Wyremontowano dawne kasyno oficerskie. Będzie tu m.in. kino oraz kawiarnia

Twierdza Modlin – zwiedzanie z przewodnikiem 

Ile kosztuje zwiedzanie Twierdzy Modlin? I Ile trwa? Do wyboru mamy kilka opcji zwiedzania Twierdzy – z przewodnikiem, nocne zwiedzanie, przejażdżkę elektrycznym busem, zwiedzanie dla dzieci. Jeśli chcecie poznać historię tego miejsca – najlepiej skorzystać z opcji zwiedzania z przewodnikiem. Jest ono darmowe pod warunkiem, że wcześniej zapiszecie się na wybrany termin. Przejażdżka busem to koszt od 42 zł za bilet. A ile kosztuje bilet do Twierdzy Modlin dla dzieci? Około 39 zł. Zwiedzanie nocne Twierdzy Modlin to koszt 40 zł/osobę. Szczegóły na temat wycieczek i ich rezerwacji online znajdziecie tutaj.

Czytaj też: Twierdza Modlin i Pałac w Jabłonnie - atrakcje okolic Warszawy według Wędrownych Motyli

Twierdza Modlin – godziny otwarcia

Twierdza Modlin czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz w weekendy od 10-19. Wyjątek stanowi nocne zwiedzanie, kiedy Twierdza nie śpi. Odbywa się w wyznaczonych terminach.  

Na terenie Twierdzy możecie zobaczyć:  

 • Cytadelę - koszary wojskowe (wejście tylko z przewodnikiem, po wcześniejszym umówieniu),  
 • Wieżę Czerwoną, z której rozpościera się przepiękny widok na rzeki otaczające fortecę (można zwiedzać z przewodnikiem, ale i samemu - po wykupieniu biletów), 
 • Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 (czynne w godzinach otwarcia twierdzy). Przy zakupie biletu na zwiedzanie z przewodnikiem – wejście do Muzeum Multimedialnego, czyli Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 wliczone jest w cenę biletu. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem, ale i samemu - po wykupieniu biletów.

Twierdza Modlin – cennik 

Ceny biletów normalnych: 

 • Tarasy widokowe na Wieży Czerwonej - 13 zł,
 • Centrum Edukacji Historycznej - Prochownia 197 - 13 zł (ulgowy – 8 zł), 
 • Wielka Kolekcja Historyczna - Wystawa Klocków COBI - 20 zł,
 • PAKIET Wieża + Prochownia - 25 zł, 
 • Zwiedzanie Twierdzy Modlin z przewodnikiem - 35 zł (wycieczki startują w weekendy o godz. 13.00), 
 • Zwiedzanie Twierdzy Modlin busem elektrycznym - 39 zł (wycieczki startują w weekendy co godzinę od 11.00 do 17.00), 

Przy wykupieniu opcji zwiedzania z przewodnikiem, bilety wliczone są w cenę. 

Twierdza Modlin – muzeum. Centrum Edukacji Historycznej - Prochownia 197 

Wybierając się na wycieczkę do Modlina, zdecydowanie warto wejść do pomieszczeń Cytadeli oraz na tarasy wieży widokowej. Nie można jednak pominąć odrestaurowanej, muzealnej części, o której niewielu wie, w której zgłębicie historię bohaterskiej obrony Modlina z 1939 roku.   

Twórcy muzeum – Prochownia 197 podczas tworzenia wystawy stałej, opowiadającej o dziejach tego miejsca z czasów II Wojny Światowej starali się zachować oryginalne elementy Twierdzy. Podczas zwiedzania muzealnych pomieszczeń zobaczycie oryginalne kule, wykopane z terenu fortecy, układ budynku, a także sprzęt wojenny czy elementy ubioru, które należały do żołnierzy stacjonujących na tych terenach w dawnych czasach. Ekspozycja została stworzona w multimedialny sposób - usłyszycie oryginalne nagrania, zobaczycie niesamowite projekcje na ścianach, a nawet wcielicie się w jednego z mieszkańców Twierdzy wykonując sobie pamiątkowe fotografie w czapce wojskowej. Na miejscu można też spróbować swoich sił w strzelectwie - korzystając z symulatora – a także przenieść się do gabinetu generała Thommée (większość z przedmiotów znajdujących się w nim pochodzi z tamtych czasów) i poznać jego rolę w obronie Twierdzy przy wykorzystaniu nowoczesnych efektów specjalnych.  

Podczas zwiedzania dowiecie się, jak wyglądała obrona Twierdzy, ale także ówczesne życie na jej terenie. Na końcu poznacie nazwiska osób, które broniły Twierdzy Modlin a ich pamięć uczczono m.in. niesamowitą ekspozycją - herbem orła ułożonym z nieśmiertelników. Ich liczba to liczba poległych podczas tamtych wydarzeń. Wychodząc z budynku Centrum Edukacji Historycznej - Prochownia 197 zwróćcie uwagę na kamień, który stoi po lewej stronie od wejścia. Możecie tam wysłuchać autentycznego nagrania słów gen. Thommée, w których dziękuje mieszkańcom okolicznych wsi za pomoc w obronie Twierdzy. 

Twierdza Modlin – ciekawostki 

Jak długa jest Twierdza Modlin? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, nawiązując do tego, że teren fortyfikacji to kilkaset hektarów powierzchni. W zadawanym często przez internautów pytaniu z pewnością chodzi o budynek Cytadeli. Budynek koszar obronnych, zbudowanych w latach 1832-1844, jest bowiem najdłuższym obiektem wojskowym tego typu w Europie i ma długość ponad 2,2 km. Ponadto, według różnych źródeł, budynek pomieściłby od 70-100 tys. Osób. Zwiedzając to miejsce zwróćcie uwagę nie tylko na przepiękną grę świateł w długich korytarzach, ale spójrzcie też na oryginalne posadzki oraz układ pomieszczeń, a także dawne sale gimnastyczne.  

Na uwagę zasługuję także fakt, że w przybliżeniu, na budowę Twierdzy przeznaczono ponad 200 milionów cegieł, z czego znaczna większość z nich służyła do wybudowania wspomnianej Cytadeli. - Zwykło się mówić, że to Zamek w Malborku stanowi największą ceglaną budowlę w Polsce, ale gdybyśmy zebrali 200 mln cegieł z Twierdzy Modlin i zetknęli je węższą krawędzią, cegła przy cegle, to uda nam się zrobić łańcuch na równiku i jeszcze zostanie tych cegieł na budowę Zamku w Malborku – podaje przewodnik. 

Ciekawostką jest też fakt, że Twierdza Modlin na co dzień “żyje”. Odbywają się tutaj nie tylko wycieczki, ale regularnie jej mury służą za plan filmowy czy też zmagań sportowych (odbywa się tu bieg Runmageddon, podczas którego uczestnicy mają możliwość biec przez wnętrza koszar). 

Twierdza Modlin - niedźwiedź 

Kolejną ciekawą informacją jest historia związana z niedźwiedziem. Na terenie Modlina, w kilku miejscach (przy informacji turystycznej i na terenie twierdzy) spotkać można białego misia. Historia tego zwierzaka i twierdzy sięga początków XX wieku. Wówczas biała niedźwiedzica trafiła do Baonu Wojska Polskiego (zwanego Baonem Murmańskim) pod dowództwem płk. Juliana Skokowskiego, stanowiącego część korpusu gen. Dowbor-Muśnickiego. Gdy okazało się, że jest dziewczynką, otrzymała imię Baśka i została „córką regimentu”. Jej opiekunem był kapral Smorgoński - jak czytamy na blogu “Proszę wycieczki - podróże, wyprawy i wycieczki”

Niedźwiedzica trafiła do Twierdzy Modlin z Gdańska. Przypłynęła parowcem. Została nauczona musztry i traktowana jak prawdziwy żołnierz. Dostawała nawet racje żywnościowe. W 1919 r. odwiedziła Warszawę, gdzie maszerowała podczas defilady. Niestety jej los zakończył się tragicznie. Baśka pewnego dnia zerwała się z łańcucha i Wisłą popłynęła do sąsiedzkiej wsi, gdzie została zabita przez chłopów.  

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany