Multimedialne przedstawienie o poetce Halinie Poświatowskiej w Rzeszowie

i

Autor: Fundacja Rzeszowska Multimedialne przedstawienie o poetce Halinie Poświatowskiej w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie - trwają przygotowania

„Haśka” już 15 grudnia! Rzeszowscy artyści szykują multimedialne widowisko [ZDJĘCIA]

2019-11-25 12:27

Będzie o miłości, o poezji i o sztuce. Mowa o najnowszej propozycji rzeszowskich artystów, którzy wspólnie przygotowują multimedialne przedstawienie o Halinie Poświatowskiej. Pomysłodawcą był rzeszowski raper Bartek Skubisz „Eskaubei”.

Najnowsza propozycja od rzeszowskich muzyków, aktorów i speców od wizualizacji ma być osadzona w Rzeszowie lat 60. Na podstawie listów miłosnych Haliny Poświatowskiej do Jana Adamskiego, artyści chcą pokazać mieszkańcom miasta zapomnianą historię wielkiego uczucia, wspólnych podróży i wypraw ciężko chorej poetki do Rzeszowa.

Jak podkreślają autorzy, nie będzie to jednak tylko historia o miłości, bo całe życie i twórczość Poświatowskiej to temat na film czy książkę.

Na stronie Fundacji Rzeszowskiej, która współtworzy przedstawienie, można przeczytać cytat o uczuciu między „Haśką” a Adamskim, o którym pisał Marek Różycki Jr- Ostatni rok jej życia spędzali jednak w dużej mierze osobno. Adamski pracował w teatrze w Rzeszowie. Halina, zbyt wyczerpana chorobą, by go odwiedzać, pisała nocami pełne tęsknoty listy. Marzenia miała w nich dojmująco zwyczajne… Wspólne wakacje w Rzeszowie, wieszanie obrazków na ścianach, maciejka kwitnąca pod oknem.

Kogo kochała "Haśka"? Mówi Michał Chołka, reżyser przedstawienia

- Halina Poświatowska trzy ostanie lata swojego życia spędziła z aktorem z Teatru Siemaszkowej, Janem Adamskim, który grał tutaj w latach sześćdziesiątych. To nas i Bartka zainspirowało, żeby coś z tym zrobić. Spotkaliśmy się i tak się zrodził pomysł - powiedział reżyser Michał Chołka.

W spektaklu, którego premiera będzie miała miejsce w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie już 15 grudnia, nie zabraknie wierszy poetki, a także wizualizacji, za które odpowiada Kuba Kowalski. Będzie też muzyka na żywo. Tą zaserwuje jazzowe trio i Bartek Skubisz „Eskaubei”. W roli „Haśki” wystąpi Małgorzata Pruchnik-Chołka, kilka postaci na scenie odegra Paweł Gładyś. Za scenariusz i reżyserię odpowiada aktor rzeszowskiej „Siemaszki” Michał Chołka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE