Jezioro Solińskie wysycha. Internautka opublikowała szokujące zdjęcia

i

Autor: Hydro/Wikipedia.pl Jezioro Solińskie wysycha. Internautka opublikowała szokujące zdjęcia

"Bieszczadzkie morze" wysycha

Jezioro Solińskie wysycha. Internautka opublikowała szokujące zdjęcia

2022-09-03 17:45

Jezioro Solińskie wysycha. Zdjęcia pokazujące, jak zmienia się "bieszczadzkie morze", które w niektórych miejscach właściwie jest całkowicie wyschnięte, przerażają. W całym województwie podkarpackim panuje susza hydrologiczna.

Jezioro Solińskie to bardzo popularne, turystyczne miejsce. Jest chętnie odwiedzane przy okazji wycieczek w Bieszczady. Niestety, informacje i zdjęcia, jakie w ostatnim czasie przedstawiają "bieszczadzkie morze" są wręcz przerażające. W niektórych miejscach widoczny jest niski stan wody, a w niektórych zupełny jej brak! Matka Kebaboska opublikowała na Twitterze zjęcia z podpisem "Pozdrowienia znad Jeziora Solińskiego":

Jezioro Solińskie to największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce (jego pojemność to 472 mln m³). Zajmuje powierzchnię 22 km².  Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.

W sezonie jezioro przyciąga ogrom turystów, którzy m.in. uprawiają tu żeglarstwo i windsurfing. Kursują tu również statki wycieczkowe. 

Zobacz też: Budowa S19. Potężna maszyna do drążenia tunelu wkrótce ruszy do Polski

Susza hydrologiczna na Podkarpaciu

Sytuacja związana z suszą na Podkarpaciu jest poważna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformował o suszy hydrologicznej, która występuje w całym województwie podkarpackim. Wysychające Jezioro Solińskie dobitne pokazuje, jak trudna jest sytuacja.

Narodowe czytanie - Ballady i Romanse w Przeworsku
Sonda
Często jeździsz w Bieszczady?