Bieszczady. Spotkanie oko w oko z niedźwiedziem! Warczał i ryczał w kierunku turystów

2022-05-17 8:46
Bieszczady. Spotkanie oko w oko z niedźwiedziem! Warczał i ryczał w kierunku turystów
Autor: bodsa /pixabay.com Bieszczady. Spotkanie oko w oko z niedźwiedziem! Warczał i ryczał w kierunku turystów

Strażnicy leśni z terenu RDLP w Krośnie przeprowadzili akcję „Majówka 22”. Jak się okazało, w rezerwacie "Sine Wiry" w Bieszczadach doszło do spotkania turystów z niedźwiedziem! Zwierzę warczało i ryczało w ich kierunku. Szczegóły poniżej.

Patrole strażników leśnych z RDPL w Krośnie sprawdzały podczas majówki miejsca newralgiczne dla ruchu turystycznego, zajmowały się też kontrolą pieszych szlaków turystycznych.

- Sporo czasu poświęciliśmy na rozmowy z turystami i odpowiedzi na ich pytania - mówi Tomasz Belczyk, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Baligród. – Co ciekawe, okazuje się, że wielu ludzi dziś już nie ma pojęcia, jak wyglądały Bieszczady sprzed lat, że był to teren mocno zaludniony teren, zagospodarowany rolniczo, a dzisiejszy ich wygląd to skutek wysiedlenia ludności i prowadzenia zalesień na dużą skalę. Dla wielu turystów była to wiedza nowa.

Zobacz też: Suczka Alma była tak wygłodzona, że kości przebiły jej skórę. Trafiła do przemyskiej lecznicy [GALERIA]

Sine Wiry. Spotkanie turystów z niedźwiedziem

Strażnicy zostali powiadomieni przez turystów, że w rezerwacie „Sine Wiry” w Bieszczadach jest agresywny niedźwiedź. Do zdarzenia doszło 2 maja.

- Po sprawdzeniu okazało się, że niedźwiedź chodził wzdłuż drogi leśnej tam i z powrotem, w pobliżu wiaty turystycznej, warczał i ryczał w kierunku obecnych tam ludzi – relacjonuje Tomasz Belczyk. – Podjęto decyzję o przepłoszeniu go przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Zarówno niedźwiedź, jak i turyści wyszli ze spotkania bez szwanku.

Jak przekazał Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie tego samego dnia strażnicy pomogli starszemu mężczyźnie, który w stanie osłabienia i odwodnienia szedł drogą leśną w okolicy wsi Polanki.

- Pomimo średniego w tym roku natężenia ruchu turystycznego strażnicy w regionie podjęli prawie 200 interwencji, pouczyli 154 osoby, nałożyli 24 mandaty karne za nieprzestrzeganie przepisów prawa - podaje Edward Marszałek.

Raport Złotorowicza 16.05.2022
Sonda
Często jeździsz w Bieszczady?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE