Rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

i

Autor: materiały prasowe Rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Bytom: Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

2019-02-17 17:00

Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa. Prace remontowe mają na celu odbudowę oficyny neogotyckiego pałacu.  

Dzięki pozyskanym środkom z Obszaru Strategicznej Interwencji, zachowany fragment budowli odzyska dawną świetność. Pałac ma stać się ośrodkiem kulturalnym, w którym będą odbywać się wystawy, występy teatralne, koncerty czy wydarzenia sportowe.

- Podpisanie umowy z wykonawcą na rekonstrukcję części pałacu w Miechowicach było jedną z naszych pierwszych decyzji. Prace idą bardzo dobrze co niezmiernie nas cieszy - mówi Michał Bieda, pierwszy zastępca prezydenta Bytomia.

Prace remontowe w pałacu Tiele-Wincklerów prowadzone są przez firmę DeS z Krakowa, która specjalizuje się w pracach budowlano-konserwatorskich na Śląsku i w Małopolsce. Odbudowa zabytku już się rozpoczęła, wycięto drzewa, teren budowy został zabezpieczony, pojawiły się rusztowania, a pracownicy przystąpili do usuwania warstw gruzu zarówno wewnątrz oficyny pałacowej, jak i na obszarze rumowiska.

To właśnie podczas tych prac już po kilku dniach natrafiono na detale architektoniczne – pinakiel (pionowe elementy dekoracyjne w postaci smukłej kamiennej wieżyczki), a także fragmenty gzymsów, filarów, balustrad, portali, ram okiennych, rynien oraz ażurowych zwieńczeń. Wszystkie prace, jakie prowadzone są w  obiekcie objęte zostały nadzorem konserwatorskim i archeologicznym.

Obecny stan prac jednoznacznie wskazuje, że praktycznie wszystkie pomieszczenia na poziomie piwnic uległy w znacznym lub całkowitym stopniu zasypaniu, a wyższe piętra doszczętnemu zawaleniu – mówi archeolog Dariusz Goiński, pełniący nadzór archeologiczny nad inwestycją. Cały czas na terenie ruin pałacu prowadzone są badania bezinwazyjne, dzięki którym z wyprzedzeniem będziemy mogli wskazać miejsca występowania potencjalnych obiektów architektonicznych lub archeologicznych – dodaje Goiński.

Remont pałacu obejmie odbudowę oficyny, jej historycznej bryły i detali – na przykład krenelaży (zębatych zwieńczeń murów obronnych i baszt). Z kilku stron prowadzić będą do niej ścieżki, a wokół rumowiska powstanie kilka placów. Po renowacji wzdłuż dawnych murów zewnętrznych zostanie posadzony żywopłot, a obrys dawnych murów pałacu będzie widoczny z tarasu widokowego.

Pojawią się także tablice informacyjne ze zdjęciami i historią budynku, który wraz z terenem będzie oświetlony.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki