NIESAMOWITE! Nauczyciel z Rudy Śląskiej zna aż 20 języków!

2021-01-21 7:49 Rafał Strzelec
Szymon Kasperek - nauczyciel z Rudy Śląskiej zna 20 języków!
Autor: SP nr 13 w Rudzie Śląskiej Szymon Kasperek - nauczyciel z Rudy Śląskiej zna 20 języków!

Takich umiejętności może mu pozazdrościć każdy! Pan Szymon jest nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 13 w Rudzie Śląskiej. Kilka dni temu placówka poinformowała, że anglista został członkiem HYPIA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Hiperpoliglotów. To osoby, które potrafią się porozumieć w więcej niż ośmiu językach. Pan Szymon jest w tym przypadku ewenementem! Zna ich aż 20!

Jak to możliwe, że jeden mężczyzna opanował tyle języków? Wszystko zaczęło się od niemieckiego. Rodzice pana Szymona uczęszczali do szkoły przed II wojną światową. Zajęcia edukacyjne na Górnym Śląsku były prowadzone w języku naszych zachodnich sąsiadów, bowiem wówczas nasz region należał do państwa niemieckiego. Jeśli rodzice pana Szymona chcieli zachować przed nim coś w sekrecie, na przykład prezent urodzinowy, posługiwali się właśnie tym językiem. Dlatego postanowił, że się go nauczy. Następny w kolejce był włoski, który pan Szymon uważa za najseksowniejszy język, jaki zna, a także czeski.

Czytaj również: Nowe fotoradary w Polsce. Wiemy, gdzie będą stały w województwie śląskim [LISTA]

W sumie pan Szymon zna biegle 14 języków - mówi po polsku, angielsku, niemiecku, francusku, włosku, hiszpańsku, portugalsku, rosyjsku, czesku, słowacku, bułgarsku, norwesku, duńsku i szwedzku. To nie wszystko. Anglista posługuje się również holenderskim, ukraińskim, serbskim, chorwackim, węgierskim i macedońskim. Nic dziwnego, że dołączył do stowarzyszenia HYPIA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Hiperpoliglotów, czyli osób mówiących więcej niż ośmioma językami.

Zobacz koniecznie: TAK wygląda budowa domków w Rudzie Śląskiej. SYF, ZNISZCZENIA i GROŹBY! [ZDJĘCIA]

W wywiadzie, który możemy przeczytać na stronie internetowej organizacji, pan Szymon opowiada m.in. o tym, jak wiele przyjemności daje mu znajomość tylu obcych języków. - Mogę czytać książki w ich oryginalnej wersji. Mogę porozumiewać się z mieszkańcami innych krajów w ich rodzimym języku podczas moich podróży. Za granicą masz więcej możliwości, jeśli znasz język. I czujesz, że nie masz żadnych ograniczeń - uważa pan Szymon.

Nauczyciel z rudzkiej podstawówki nie ma zamiaru się zatrzymywać. Jak zdradza, chce w przyszłości nauczyć się kolejnych języków. W planach jest m.in. opanowanie gruzińskiego, ormiańskiego i kirgiskiego. Na koniec wywiadu podzielił się przesłaniem do wszystkich osób, które chciałyby nauczyć się nowych języków. - Uczcie się ich, nie tylko angielskiego. To świetny sposób na ćwiczenie Twojego mózgu i Twojej pamięci. Nie wahaj się, nawet jeśli nie jesteś już nastolatkiem. Nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o naukę nowych rzeczy - mówi pan Szymon. Pragnie również zaapelowac do wszystkich, by uczyli się rzadkich języków, co pozwoli im przetrwać.

Magister uratował chorą kobietę